Öğretmen, siyahi öğrencinin ensesine bastı! Görevden uzaklaştırıldı

ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri) bir öğretmenin, ayağı ile siyahi bir öğrencinin ensesine bastığı görüldü. Söz konusu öğretmenin görevden uzaklaştırıldığı bildirildi. 

Dünya 22.04.2021 - 14:47 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Olay, ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri) Teksas eyaletinde yer alan Lamar İlkokulu'nda meydana geldi. Bir öğretmenin, ayağı ile Zaelyn Jackson isimli siyahi bir öğrencinin ensesine bastığı görüldü. Sosyal medya platformlarında yayılan görüntüler tepkilere neden oldu. Söz konusu öğretmenin, bir de utanmadan siyahi öğrencinin annesine bu fotoğrafı gönderdiği ve "ödevini yapmadığı" için bunu yaptığını söylediği öğrenildi. Öğretmen ise görüntülerin tamamen şakadan ibaret olduğunu iddia etti. 

Aile üyeleri arasında fikir uyuşmazlığı var

Öğretmenin ayağı ile Zaelyn Jackson'ın ensesine bastığı anlara dair görüntüler, aile üyeleri arasında da fikir uyuşmazlığına neden oldu. 11 yaşındaki öğrencinin annesi bu durumu "espri" olarak algıladığını söyledi. Teyzesi ve babası ile söz konusu görüntülerden rahatsız oldu. Zaelyn Jackson'ın annesi, öğretmeni tanıdığını ve kendisiyle arkadaş olduğunu, bu nedenle görüntülerin de kendisine komik geldiğini dile getirdi.

"Aşağılayıcı"

Siyahi öğrencinin babası ise söz konusu görüntülerin tamamen aşağılayıcı bir niteliğe sahip olduğunu aktardı. Baba, okul yönetimine bu konuya dair bilgi verdi. Okulda bulunan diğer öğrencilerin aileleri de görüntülere tepki gösterdi.

Tahkikat başlatıldı

Okul idaresi, Zaelyn Jackson'ın ensesine basan öğretmene yönelik idari tahkikat başlattı. Öğretmen, ayrıca görevden de uzaklaştırıldı. 

"İşine son vermesinler"

Zaelyn Jackson'ın annesi, söz konusu görüntüyü görünce aldırış etmediğini ve sadece güldüğünü söyledi. Anne, diğer aile fertlerinin tepki göstermesi üzerine kendisinin de bu görüntüden rahatsız olduğunu dile getirdi. Bunun arkasında "ırkçılık" olduğunu ifade eden anne, yine de öğretmenin işine son verilmemesi için okul idaresine talepte bulundu. 

"Bu tarz bir olay yaşanmamalıydı"

Zaelyn Jackson'ın babası ise görüntüyü fark edince rahatsızlık hissettiğini belirterek, oğlunun ensesine basılması gibi bir olayın asla yaşanmaması gerektiğini söyledi. Okul idaresi tarafından bütün öğrencilerin ailelerine özür mektubu yollandı. Müfettişlerin bu olayı soruşturmaya başladığı ifade edildi. Öte yandan, siyahi öğrencinin ensesine basan öğretmene yönelik işlemlerin başlatılacağı kaydedildi. 

"Zarar vermek istemedim"

Öğretmen, Zaelyn Jackson'a asla zarar vermek istemediğini dile getirdi. Siyahi öğrenci ise canının yanmadığını ve öğretmenin sadece şaka yaptığını belirtti. Zaelyn Jackson, öğretmeninin işine son verilmesini istemediğini söyledi. 11 yaşındaki öğrenci, görüntülerin George Floyd olayına benzetildiğini aktardı. Siyahi öğrencinin teyzesi, bu görüntünün hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini kaydetti. 

George Floyd'u hatırlattı!

ABD'de (Amerika Birleşik Devletleri) Derek Chauvin isimli bir polis memuru, gözaltı işlemleri sırasında George Floyd'un ensesine diziyle bastırmıştı. Nefes alamadığ

Gelişmelerden Haberdar Olun

@