AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Öğretmenlik Meslek Yasası’na tepki gösterip boykot eden öğretmenlere yönelik "çapulcu" sözlerinden sonra öğretmenler önce "Diploması olmayanlar bize aham kesemez" dedi ve sonra da "Bizim bir tek başöğretmenimiz var, o da Mustafa Kemal Atatürk’tür" çıkışı yaptı.

Erdoğan'ın öğretmenlerin eylemlerinde gerçekleşen sert polis müdehalesi sonrası "Bırakın artık bu boykotu falan nedir bunlar? Siz, eğitim öğretim mimarı mısınız, yoksa sokaklarda, caddelerde çapulcu olarak dolaşanlar mısınız? Bize yavrularıyla, yavrularımızla haşır neşir olacak öğretmenler lazım, öyle caddelerde, sokaklarda dolaşanlar değil" sözlerine öğretmenlerden çok sert yanıtlar geldi.

Erdoğan’ın bu sözlerine Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay'ın "Sınıfta öğretmenin önüne geçmeyen, savaş meydanında bile öğretmeni önceleyen ve “Asıl savaşımız cehalete karşı” diyen, “Geleceğin mimarı öğretmenlerdir” diyen Başöğretmenimizden, bugün en üst perdeden öğretmene “çapulcu” diyen Cumhurbaşkanına. Sayın Cumhurbaşkanı sizin adınıza biz utanıyoruz, ve alkışlayanlar sizin adınıza da utanıyoruz" sözleri damga vurdu.

Eğitim-İş'ten 'Öğretmene Saygı' eylemi:

"Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Bakan, bugün buradan size bir öğretmen dersi vermek istiyorum. Biz öğretmenler, sınıfımıza girdiğimizde çocuklarımızın rengine, diline, dinine, ırkına, annesine, babasına, geçmişine bakmadan, hiçbirini ayırmadan hepsini kucaklarız. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün emanetlerine, bu ülkenin her bir çocuğunun nitelikli eğitim hakkına sahip çıkmaya devam edeceğiz" diyen Özbay'ın sözleri sosyal medyada yankılandı.

Eğitim-İş Sendikası, Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı “Öğretmene Saygı” başlığıyla düzenlediği eylemi dün de İstanbul’da gerçekleştirirken bir kez daha sınav dayatmasından derhal vazgeçilmesi ve Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun geri çekilmesi talep edildi. Eğitim- İş Genel Başkanı Kadem Özbay, “Uzmanlık belgemiz, diplomamızdır. Diploması olmayanlar bize ahkâm kesemez” sözleri ile de dikkat çekti.

Eğitim-İş'in öğretmene saygı eyleminde Erdoğan'a mesaj: Diploması olmayan bize ahkam kesemez - Dokuz8haber

Erdoğan’ın, kanunu protesto eden öğretmenler için kullandığı “çapulcu” sözüne karşı “Çapulcu değil, öğretmeniz” dövizleri taşıyan öğretmenler yine gündem olurken bu sözle birlikte “Mustafa Kemal’in öğretmeniyiz” sloganlarının atıldığı anlarda sosyal medyaya damga vurdu.

Hazırlanan ortak açıklamayı okuyan Eğitim- İş Genel Başkanı Kadem Özbay,  yazar Fakir Baykurt’un “Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz, öğretmen ders verir” sözünü de hatırlatarak, şöyle konuştu:

ORADA DUR

Öğretmenler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine tepki gösterdi: 'Hak aramak çapulculuk mu?'

"Öğretmene hoyrat davranılmaz, öğretmene saygı duyulur şiarıyla bugün biz de mesleğimizin onuru, mesleğimizin itibarı için ve anlamak istemeyenlere, alanlardan ders verme kararlılığıyla mücadeleyi büyütmeye devam edeceğiz. Bugün öğretmenlik, Cumhuriyet tarihi boyunca eşi görülmemiş bir saldırıyla karşı karşıya. 20 yıl içinde refahımızı aldılar, mesleki haklarımızı kırptılar. Yaşanabilir bir emeklilik hayalimizi bile çaldılar. Şimdi çıkardıkları Öğretmenlik Meslek Kanunu ile itibarımızı da almak istiyorlar. Bugün ‘Orada dur’ demek için, kanun çıkarken Meclis’te iktidar vekillerinin yüzüne baka baka söylediğimiz, ‘Öğretmene parmak sallanmaz’ sözünü alanlarda çınlatmak için, hakların saraylarda kısık sesle değil, alanlarda gür sesle savunulduğunu göstermek için buradayız.

DİPLOMASI OLMAYANLAR BİZE AHKAM KESEMEZ

Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay: 'Diploması olmayanlar bize ahkâm kesemez' - Tarafsız ve Bağımsız son dakika Haberler

Çıktığımız bu yolda bizi hiçbir baskının geri çevirmeyeceğini bir kez daha göstermek için buradayız. Hepinizin bildiği gibi öğretmene danışılmadan, Saray’ın arka odalarında kararlaştırılan, yandaş sendikayla iş birliğiyle hazırlanan bir sözde meslek kanunu ile karşı karşıyız. Sınav başta olmak üzere beraberinde getirdiği angaryalarla mesleğimizin üzerine adeta bir kabus gibi çökmüştür. Bu bir meslek kanunu değildir. Bu, mesleği bitirme kanunudur. Kanun, öğretmenlerin fakültede zaten alanına göre eğitim aldığı yani her öğretmenin zaten uzman oğlu gerçeğini görmezden gelmektir. Öğretmenliğin zaten bir ihtisas alanı olduğu, altını çizen yasalarla çelişmektedir. Uzmanlık belgemiz, diplomamızdır. Diploması olmayanlar bize ahkâm kesemez.

YENİ BİR GELİR KAPISI

Atatürk'ün öğretmenler için sözleri: Öğretmenler Günü'ne özel Atatürk sözleri - Son Dakika Milliyet

Bu kanun, öğretmenlerin mesleği icra etmekten doğan haklarını, işgüzar ve hadsiz biçimde yeni şartlarla, kriterlerle bağlamak istemektedir. Kazanılmış haklarımızı adeta iç etmektedir. Eşit işe eşit ücret ilkesinde, meslekte kıdeme göre artış olması gerektiğini de çöpe atmaktadır. Bu kanun sözleşmeli, ücretli, kadrolu yerleştirilerek sömürülen öğretmenlerin yeni unvanlarla bir kez daha ayrıştırılmasına ve okullardaki huzur ortamının, çalışma barışının bozulmasına yol açacaktır. Yeni unvanlar, sadece öğretmenler arasında değil, veliler ve öğrenciler arasında da suni rekabet tohumları ekecektir. Velilerden gizlice kayıt parası toplayan, liyakatsizce atanmış devlet okulu yöneticileri için de yüksek unvanlı öğretmenin sınıfına öğrenci yerleştirmek için yeni bir gelir kapısı olacaktır.

Cilt Bakımı Sırları Cilt Bakımı Sırları

"BAŞÖĞRETMEN" ADININ VERİLMESİ TARTIŞILMAZ BİR HADSİZLİK

Bizim bir tek başöğretmenimiz var, o da Mustafa Kemal Atatürk’tür."

Atatürk'ün Öğretmenler ile ilgili sözleri! 24 Kasım Öğretmenler Günü'ne özel ve anlamlı Atatürk sözleri -

Bu sözde kanun, meslek kanunu olmaktan çok ötededir. Bir teneffüs aralığında bile hazırlanabilecek basitlikte, 12 maddeden oluşan, öğretmeni ilgilendiren yalnızca 3- 4 maddeyi barındıran ve orada da öğretmenleri ayrıştıran, öğrencilerimizi ve velilerimizi ayrıştıran bir kanundur. Cumhuriyet kavramlarını yerli yersiz kullanarak içini boşaltmayı yöntem olarak belleyen iktidar, aynı taktik için bu kanunu da vesile etmiştir. Kanundaki kariyer basamaklarından birine ‘başöğretmen’ adının verilmesi, tartışılmaz bir hadsizliktir. Bu ülkenin bir tane başöğretmeni olduğunu, bizlerin onun sıfatını paylaşmayı değil, bize bıraktığı mirası korumayı yegâne hedef saydığımızı idrak edemeyen zihniyetin küçük hesaplarına yansımasıdır. Buradan bir kez daha haykırıyorum. Bizim bir tek başöğretmenimiz var, o da Mustafa Kemal Atatürk’tür."

Atatürk'ün öğretmenlerle ilgili sözleri 2022 | Atatürk'ün öğretmenler için söylediği sözler 2022

Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay'ın bu açıklamalarından sonra ise sosyal medyada konu ve soru yine uzun süredir tartışıldığı gibi "Erdoğan'ın diploması nerede?" oldu.