Oğullarını Harvard'a rüşvetle soktu! CEO ve takım koçu tutuklandı!

Oğullarının Harvard Üniversitesi'ne eskirim sporcusu kontenjanından girmesi için 1,5 milyon dolar rüşvet veren Jie Jack Zao tutuklandı. Federal yetkililer, Potokom isimli telekomünikasyon şirketinin CEO’su olan Zao ile birlikte okulda eskrim koçu olan Pe

Dünya 17.11.2020 - 18:09 04.05.2021 - 04:24 İlan35
Oğullarını Harvard'a rüşvetle soktu! CEO ve takım koçu tutuklandı!
Oğullarının Harvard Üniversitesi'ne eskirim sporcusu kontenjanından girmesi için 1,5 milyon dolar rüşvet veren Jie Jack Zao tutuklandı. Federal yetkililer, Potokom isimli telekomünikasyon şirketinin CEO’su olan Zao ile birlikte okulda eskrim koçu olan Peter Brand'in de tutuklandığını bildirdi.


Koçun evini iki katı fiyatına aldı


2019'da yerel bir gazetede çıkan haberde, iş insanı Zao'nun, eskrim koçunun evini neredeyse 2 katı fiyat ödeyerek satın aldığını yazdı. İkilinin arasındaki iş ilişkisinin araştırıldığı soruşturma sonrası ilginç bilgiler ortaya çıktı. 1 milyon ABD doları ödeyerek Needham'daki arazi üzerinde yer alan evi satın alan Zao'nun burayı hiç kullanmadığı belirlendi. Hatta bu ev nedeniyle maddi kayıp yaşayan Zao'nun evi yaklaşık iki buçuk yıl sonra sattığı tespit edildi.


Araba taksitlerini bile ödemiş!


Soruşturmayı derinleştiren savcılar, 67 yaşındaki koçun oğlunun üniversite harçlarının ve koçun araba taksitlerinin Zao tarafından ödendiğini ortaya çıkardı. Ancak iddiaları yalanlayan iş insanı Zao, bu yardımların amacının sadece iyilik olduğunu iddia etti. Eskrim koçu Brand ise geçen yıl Temmuz ayında bu ilişkilerin ortaya çıkması üzerine üniversiteden kovuldu.


Planları suya düştü


2013 yılında Zao'nun üniversitenin eskrim takımına 1 milyon dolar bağışladığı ancak paranın büyük kısmının koç ve eşi tarafından alındığı ortaya çıktı. Bu kirli ilişkinin ortaya çıkması sonrası FBI'dan Joseph Bonavolonta, ikilinin üniversiteyi atlama planlarının suya düştüğünü ifade etti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@