Oksijen verilemeyen korona hastasına suni teneffüs yapıldı!

Vaka sayılarının patlak vermesi nedeniyle oldukça zor bir dönemden geçen Hindistan'da oksijen verilemeyen koronavirüs hastasına suni teneffüs yapıldı. 

Dünya 03.05.2021 - 16:42 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Hindistan'da koronavirüse rağmen eyalet seçimlerinin yapılması, kriket müsabakalarının maskesiz seyirciler tarafından izlenmesi, düğünlere ve toplantılara kalabalık halde katılım gösterilmesi, festivallerde koronavirüs tedbirlerine dikkat edilmeden hareket edilmesi gibi nedenlerle vaka sayılarında ciddi bir artış yaşandı. Hindistan'da günlük vaka sayıları artık 400 binin üstünde seyretmeye başladı. 

Ülkede bulunan hastanelerde bu nedenle boş yatak kalmadığı ifade edilirken, hastalara tıbbi oksijen verilemediği belirtildi. Güney Asya ülkesinde tıbbi oksijen ile Remdesivir isimli ilacın karaborsaya düştüğü kaydedildi. Koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenler toplu halde krematoryumlarda yakıldı ancak buralarda da yer kalmaması üzerine cesetler açık arazilerde yakılmaya başlandı. Koronavirüsün seyrinden putları sorumlu tutan Hintliler, söz konusu putları kırmaya başladı. Hindistan Sağlık Bakanı Vardhan, ülkede alınan tedbirlerin yetersiz kaldığına dair itirafta bulundu. 

Annesine suni teneffüs yapmak zorunda kaldı!

Hindistan'ın Uttar Pradeş eyaletine bağlı Bahraich şehrinde oldukça üzücü bir olay yaşandı. Bir kadın, hastaneye koronavirüs hastası annesini götürdü ancak tıbbi oksijen bulamadı. Bunun üzerine söz konusu kadın, annesini yaşatmak için suni teneffüs yapmaya başladı. Olay anına dair görüntüler, Hindistan'daki ürkütücü tabloyu bir kez daha ortaya koydu. Sosyal medya kullanıcıları, Hindistan'daki sağlık sisteminin koronavirüsle mücadele edemediğine dikkat çekti. Kızı tarafından suni teneffüs ile müdahale edilen annenin ne durumda olduğu ise henüz bilinmiyor. 

ABD yardım göndermişti!

ABD (Amerika Birleşik Devletleri), Hindistan'a maske, oksijen tüpü ve ilaç yardımında bulunmuştu. Avrupa ülkeleri de Hindistan'a yardım göndereceklerini duyurmuştu. 

Hindistan koronavirüs tablosu

Hindistan'da şu ana kadar 19 milyon 925 bin 604 vaka kayıtlara geçti. Söz konusu ülkede koronavirüs kaynaklı toplam 218 bin 959 can kaybı gerçekleşti. 

Modi yenilgiye uğradı

Eyalet seçimlerinde Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin partisi Batı Bengal'de yenilgiye uğradı. Modi, seçimlere verdiği önemi koronavirüse vermemekle suçlandı. Modi'nin partisi Assam eyaletinde zafer elde etti ama diğer yerlerde önemli bir başarı kaydedemedi.  

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@