{"uid":"B05C6E84-0297-44DE-BA4D-EA74A4124DA5_1605023102768","source":"other","origin":"unknown"}

Hayat tekrardan normale dönerken bir yandan da öğrenciler çok özlediği okullarına ve öğretmenlerine kavuştu. Ancak tekrardan vaka sayılarında artış olmasıyla birlikte okulların tekrar kapanıp kapanmayacağı merak konusu oldu. Okullar kapanacak mı yoksa eğitim öğretim başlayacak mı tartışmalarına yanıt geldi.

Prof. Dr. Hasan Tezer bu merak edilen konuyla ilgili açıklamalar da bulundu. Prof. Dr. Tezer'in açıklamalarına göre, Avrupa'daki ülkelerin neredeyse hepsine ekim sonuna doğru kısıtlamaların geldiğini söyledi. Fakat okullarla, okuldaki eğitim ile ilgili henüz net bir açıklamanın yapılmadığını da belirtti. Okulların kapanıp kapanmayacağı bilinmiyor. Hiçbir ülkede okulların kapanıp kapanmayacağı konusunda bir açıklama yapmadığını ifade etti. Prof. Dr. Hasan Tezer, "Ailelere büyük işler düşüyor. Aile pozitif çıkıp bazen çocuklarını okula gönderebiliyor. Pozitif çıkan aileler ya da yakın çevresinde çocuğun temas ettiği çevrede pozitiflik varsa lütfen çocuklarını okullara göndermesinler, karantina altında kalsınlar. Biz bunları sağladığımız sürece Türkiye'de de tüm Avrupa'da olduğu gibi okullar en son kapatılacak kurumlar olacaktır" direk bu durumu merakla bekleyenlere açıkladı.

Yapılan açıklamalara göre, Türkiye’nin her bölgesinde koronavirüs vakalarının arttığını görüyoruz. Tespit edilen yeni vakaların yüzde 40-50’sini İstanbul'da yaşayan vatandaşları kapsıyor. Küçük veya gelişmemiş il ya da büyük gelişmiş il ayırt etmeden Türkiye'nin tüm illerinde ve kasabalarında ciddi bir artış olduğunu görebiliyoruz.

Koronavirüs vaka sayısı artabilir

Prof. Dr. Hasan Tezer sözlerine şöyle devam etti: "Hızlıca bir artış meydana geliyor. Kışa girdik, kapalı ortamlarda bulunmak taşıyıcılığı ve artışı artıracaktır. Kapalı ortamlarda havalandırmaların iyi olmadığı ortamlarda insanlar daha fazla sayıda bir araya gelirler. Kurallara uyulmazsa restoranlar olabilir, tiyatrolar olabilir, sinemalar olabilir, kafeteryalar olabilir, kapalı alan her yerde Türkiye’de de vaka artışları daha da hızlanacaktır. Önümüzdeki günlerde istemediğimiz görüntüler tekrar ortaya çıkacaktır. Eğer önlemler alınmaz ise kurallara uyulmaz ise taşıma sisteminde, mağazalarda, restoranlarda, kafelerde, barlarda, spor salonlarda, yüzme alanlarında her yerde insanların bir arada olduğu yakın temas sağladığı her yerde, maskenin takılmadığı, hijyenin sağlanmadığı, mesafeye uyulmadığı dönemlerde artacaktır" diyerek koronavirüs vaka sayısının daha da artabileceğini söyledi. Koyulan yasaklara uyulmadığını aksine yasakları farklı alternatif yollarla çiğnediklerini de belirtti. Eğer bu şekilde yasaklara uyulmamaya ve sosyal mesafe kurallarına uyulmazsa koronavirüs vaka sayısının artması kaçınılmaz olacaktır.

Virüs mutasyona uğradı ve daha bulaşıcı bir hal aldı

Koronavirüs yapılan araştırmalara da bakarak mutasyona uğramış olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hasan Tezer, virüsün iyi anlamda mı yoksa kötü anlamda mı mutasyona uğradığını bilmediklerini söyledi. Prof. Dr. Tezer, "Mutasyona uğraması aşı çalışmasında önemli. Çünkü ürettiğiniz o tip aşıda etkinliği olmayabilir. Ancak açıklamalar bu mutasyonların aşı üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı yönünde. Mutasyona uğrayabilir, bulaşıcılığı artabilir ki şu günlerde bulaşıcılık kat sayısı da artmış durumda. Avrupa’da, Amerika’da özellikle son 15 gün içinde vaka sayılarının katlanarak arttığını görebiliyoruz. Bu vaka artışlarının olmasıyla Avrupa’da gece belli bir saatten sonra sokağa çıkmanın yasaklanması, bazı ülkelerde tüm ülkeyi kapsayacak şekilde bazı ülkelerde de lokal bölgeleri kapsayacak şekilde kısıtlamalar geldi" diyerek Kovid-19'un mutasyona uğradığını kabul etti.Okulların kapanmasına gerek yok, çocuklar bulaştırma konusunda en az etkili olan grup

Okullarda eğitim ve öğretimin Ekim ayının sonundan itibaren aşamalı olarak açıldığını ve şu ana kadar herhangi bir sorun yaşamadıklarını belirten Prof. Dr. Hasan Tezer, "Çocukların okullarda maske takma kurallarına uyduklarını, öğretmenlerin de dikkatli olduğunu biliyoruz. Küçük çocuklar hiç şikayetleri olmazsa etraflarına çok az bulaştırıyorlar. Ama eğer kurallara uyulmazsa bunlar da bulaşıcı pozisyona geçebilirler. Bizim korktuğumuz hiç şikayeti olmayan çocuklar, okula gittikleri zaman bulaşıcılıkta ne kadar rol oynayabilirler? Şu ana kadar veriler çok etkili bir bulaş olmadığı yönünde; ama bu olmayacağı anlamına gelmiyor. Mutlaka kurallara uymamız gerekiyor. Tüm Avrupa’da okullar şu an kapatılmış durumda değil ve Dünya Sağlık Örgütü de en son okulların kapatılmasının gündeme alınmasını söylüyor" diyerek çocukların okula giderek sağlıklarını herhangi bir tehlikeye atmadıklarını ve büyüklere oranla maske takma, el yıkama, dezenfektan ve sosyal mesafe kurallarına uyduğunu belirtti. Avtupa'da henüz okullar kapatılmamışken bizim ülkemizde de öyle bir durumun söz konusu olmadığını altını çizerek belirtti.

Hasta olan çocuklar uzun bir süre evde kalsın

Prof. Dr. Hasan Tezer, her ne kadar çocuklar dikkat etse de ailesinde pozitif çıkan biri varsa çocuğun temasını kısıtlamanın en doğrusu olduğunu söylüyor çünkü çocuk onu okulda başka bir çocuğa taşıyabilir. Bu şekilde yayılma durumunu hızlandırabilirler. Prof. Dr. Hasan Tezer, "Aile pozitif çıkıp bazen çocuklarını okula gönderebiliyor. Burada pozitif çıkan aileler ya da yakın çevresinde çocuğun temas ettiği çevrede pozitiflik var ise lütfen çocuklarını okullara göndermesinler, karantina altında kalsınlar. Eğer çocuğun ateşi varsa burnu akıyorsa ishali varsa kas ağrıları varsa lütfen çocuklarını okullara göndermesinler. Yakın bir sağlık kuruluşuna götürüp muayene ettirsinler ya da evde izlesinler. Çocuk düzelene kadar evde kalsın. Biz bunları sağladığımız sürece Türkiye’de de tüm Avrupa’da olduğu gibi okullar en son kapatılacak kurumlar olacaktır; ama halk, aileler kurallara uymazsa elbette ki okullarda da vaka sayıları artarak devam ederse tekrar kapatılması gündeme gelecektir" diyerek evde pozitif çıkan bir aile üyesi olması durumunda evdeki eğitim öğretim gören çocuğun ne yapması gerektiğini de açıklamış oldu.