Okullar tatil olacak mı? Yüz yüze eğitime ara verilecek mi? Yüz yüze eğitim son dakika açıklaması geldi. İşte detaylar…

Koronavirüs vaka sayılarında artış her gün devam ediyor ve ölü sayısı da hala 200’lü rakamların üstünde. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise açıklamasında artık vakalarda yaş ortalamasının çok düştüğünü, virüsün gençleri hedef almaya başladığını söyledi. Bu açıklamaların ardından ise okullar tatil olacak mı sorusu gündeme geldi. Peki okullar tatil olacak mı, yüz yüze eğitime ara verilecek mi? Bu soruya da Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yanıt verdi. İşte bakandan son dakika yüz yüze eğitim açıklaması.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bilim kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada okulların açılmasıyla beraber vaka sayılarında yaş ortalamasının düştüğünü söyledi. Ayrıca üniversitelerin de yüz yüze eğitime dönmesiyle beraber yaşanacak olan artışın vaka sayılarına yansıması bekleniyor. Zaten son dönemlerde virüs daha çok gençleri hedef alıyor. Veriler de bu durumu ortaya koyuyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasına göre mevcut vakaların yüzde 40’ı 23 yaş altı gençlerden oluşuyor. Bakan Koca’nın açıklaması sonrasında milyonlarca kişi okullar tatil olacak mı sorusunun yanıtını araştırmaya başlamış ve gözler de Milli Eğitim Bakanlığı’na çevrilmişti. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer merak edilen o soruya Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin bahçesinde yanıt verdi. Peki okullar tatil olacak mı?

Okullar tatil olacak mı?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, o soruya net yanıt verdi. Özer, okulların tatil olmayacağını belirtirken, şu anda kapanan sınıf sayısının sadece %1 olduğunu, bu nedenle de okullarda eğitime ara vermek gibi bir durumun söz konusu olamayacağını dile getirdi. Bakan Özer açıklamasında "6 Eylül’de eğitim ve öğretime başladık. Sıklıkla ifade ettiğim gibi eğitim bir ülkenin inşasında ve beşeri sermayesinin yetişmesinde önemli unsurdur. Dolayısıyla açılması gereken ilk ve kapatılması gereken de en son yerlerdir. Okulların açık olması sadece bir eğitim değil aynı zamanda bir Milli Güvenlik meselesidir. 1,5 yıllık arada okulların kapanmasından en fazla etkilenen dezavantajlı kesimlerdir.  Dolayısıyla eğitimde fırsat eşitliğini merkeze koyacaksak mutlaka tüm önlemleri alarak eğitime yüz yüze devam etmeliyiz." Dedi.

Yüz Yüze Eğitime Ara Verilecek mi?

PTT'den emeklilere ek ödeme! PTT emekli maaşlarını alanlara 10 bin TL verecek! PTT'den emeklilere ek ödeme! PTT emekli maaşlarını alanlara 10 bin TL verecek!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yüz yüze eğitime ara verilmeyeceği konusunda kesin konuştu. Şu an için okullarda çıkan vaka sayıları bir ara gerektirmiyor.