Okullarda sınavlar nasıl yapılacak? Sınavlar için nasıl bir yol izlenecek?

Dün akşam saat 20. 00 itibarıyla uygulamaya konulan yeni pandemi yasaklarıyla birlikte salgının önü alınmaya çalışılacak.

Gündem 21.11.2020 - 10:13 04.05.2021 - 04:24 İlan35
Dün akşam saat 20.00 itibarıyla uygulamaya konulan yeni pandemi yasaklarıyla birlikte salgının önü alınmaya çalışılacak. 5 Ocak'a kadar yüz yüze eğitime ara verilecek ve dersler online ortamda verilecek. Peki bu dönemde sınav takvimi nasıl olacak? Zira okulların bir kısmı yazılı sınavlara başlamışken bir kısmı ise başlamamıştı.

Sınavlar nasıl yapılacak?


Edinilen bilgilere göre matematik, Türkçe, fen bilgisi ve sosyal bilgiler gibi temel derslerde farklı bir sınav süreci işleyebilir. Bu dersler için öğrencilerin yılbaşından sonra okula çağırılıp yüz yüze sınava tabi tutulması bekleniyor. Henüz öğrencilere yazılı notu veremeyen okullar seyreltilmiş bir takvimle bu süreci atlatacak. Bu sınavların bitirilmesi 3 ila 4 hafta sürecek, zira okula her seferinde az sayıda öğrenci çağırılacak. Böylece her öğrenci için bir "1. dönem notu" girilmiş olacak.Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre artık yıl sonu notu hesaplanırken iki dönem notunun da bulunması gerekmeyecek. Yani sadece bir dönem alınan notlar ve ortalama, öğrencinin o yılki ortalamasını belirleyebilecek. Ancak bu düzenleme sadece 4'üncü ve daha üst sınıf düzeylerinde uygulanabilecek. LGS puanına etki edecek olması nedeniyle adil bir puanlama için yalızca yazılı sınavların notları dikkate alınacak.

Özel okullarda ücret iadesi olacak mı?


Çocuklarını özel okula yollayan veliler, yüz yüze eğitime ara verilmesinden dolayı bir ücret indirimi bekliyordu. Ancak uzaktan eğitimin de yüz yüze eğitimin yerini tutabilmesinden dolayı herhangi bir indirim ya da ücret iadesi söz konusu değil. Sadece bu yolu tercih eden kurumlar ücret iadesi yapabilecek ancak "zorunlu ücret iadesi" durumu yaşanmayacak.

LGS ve YKS'de soru dağılımları nasıl olacak?


Peki LGS ve YKS'de soru dağılımları nasıl olacak? Uzmanlar daha doğru bir ölçme sisteminin olması için her iki dönemden de soru çıkması gerektiğinde ısrar ediyor. Bu konuyla ilgili kesin bir karar verilmedi ancak bir takım ihtimaller söz konusu. İddialardan birine göre LGS'ye girecek 8'inci sınıflar ile YKS'ye girecek 12înci sınıflar sadece ilk dönem konularından sorulu tutulabilir. Eğitimde birinci dönemin büyük ihtimalle 25 Ocak'ta sona ereceği düşünülüyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@