AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Balkan ziyareti dönüşü uçaktaki açıklamaları gündemde bomba etkisi yarattı.

4A, 4B, 4C’lilere son fırsat! Başvuran maaşa ek 8.000 TL alacak 4A, 4B, 4C’lilere son fırsat! Başvuran maaşa ek 8.000 TL alacak

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Balkan ziyareti sona ererken gündem "merkez bankası" açıklaması ile yine ekonomi oldu.

Erdoğan'ın Balkan turunun ilk ayağı olan Bosna-Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan'ı kapsayan turu sona ererken Balkan ziyareti dönüşü uçakta gazetecilere önemli açıklamalarda bulunurken, ifadeleri bir "itiraf" olarak değerlendirildi.

Erdoğan'a "Avrupa, tarihinin en büyük enerji krizini yaşıyor ve bu enerji krizinin de Avrupa’da üretimde de sanayi üretiminde de aksamalara yol açması bekleniyor. Avrupa’da aksama yaşanacak sektörlerdeki üretimlerin ve bireysel talebin Türkiye’ye kayması bekleniyor. Şu ana kadar buna yönelik yatırım ya da iş birliği talebi geldi mi Avrupa’dan? Ya da buna yönelik bir hazırlık var mı şu anda? Bu gelişmelerle birlikte aslında pandemi döneminde Türkiye üretimini aksatmadan devam ettirdiği için güvenli bir tedarik merkezi haline gelmişti. Bu gelişmelerle birlikte Türkiye’nin bu özelliği daha da güçlenir mi?" sorusu gelmişti ki cevabı "olay" oldu.

Sözcü yazarı: Erdoğan, siyasetçi olarak ölmektense yaralı ayakta kalmak yolunu seçti

Erdoğan gelen soruya "Merkez Bankamızda dikkat ederseniz bir defa rezerv yükselmeye başladı. Bu tabii döviz rezervi noktasında bizim rahat hareket etmemizi sağlamış oluyor. Bu konuyla ilgili de şu anda birçok dost ülke gerekli desteklerini sağ olsun veriyorlar. Onlardan borçlanmamız Merkez Bankası olarak güçlenmemize neden oluyor. İnşallah bunu başarmak suretiyle de dövizdeki bu sıkıntıyı aşmış olacağız." yanıtını verdi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu yanıtı sosyal medyada yankı bulurken uzmanlardan bu açıklama ile piyasaların etkileneceği yorumları da gelmeye başladı.