Yeni Türkiye'de Tarım Kredi Yem A.Ş. çiftçilere değil AKP'li belediyelere yardım eder hale geldi...

Mart 2021’de Artvin’in Dereiçi Köyü’nde meydana gelen yangında tarlası hasar gören çiftçilere 18 bin 960 TL yardımda bulunan Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki Tarım Kredi Yem A.Ş.’nin, bunun yanında AKP’li iki belediyeye toplamda 42,9 bin TL bağış yaptığı ortaya çıktı.

Mustafa Bildircin'in ortaya çıkartığı haberde,  Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki Tarım Kredi Yem A.Ş.’nin 20 Nisan’da gerçekleştirdiği Olağan Genel Kurul Toplantısı’na yönelik tutanaklar, kamu kaynaklarından kişi ve kurumlara sağlanan ayrıcalıkları ortaya koydu.

Tutanaklara göre, şirketin yönetim kurulu üyelerine bu yıl aylık net 14 bin TL ücret ödenmesi kararlaştırıldığı görülürken çiftçilerin yem ihtiyacını karşılamak amacıyla Tarım Kredi Kooperatiflerine bağlı kurulan Tarım Kredi Yem A.Ş’nin yardımları ise dikkat çekti.

Şirketin geçen yıl yaptığı bağışlar yapılan yıllık genel kurul toplantısında gündeme bile getirilmedi. Ancak Mart 2021’de Artvin’in Dereiçi Köyü’nde meydana gelen yangında tarlası hasar gören çiftçilere 18 bin 960 TL yardımda bulunan şirketin, AKP’li iki belediye için de kesenin ağzını açtığı öğrenildi.

Gözden kaçırmayın

Asrın Skandalı! "Türkiye'nin Altınları İngiltere'de Satıldı!" Turhan Çömez Türk Altın Rezervini Sordu... Asrın Skandalı! "Türkiye'nin Altınları İngiltere'de Satıldı!" Turhan Çömez Türk Altın Rezervini Sordu...

Tutanaklara göre, Tarım Kredi Yem A.Ş. AKP idaresindeki Bayındır Belediyesi’ne 2021 yılında 37 bin 931 TL’lik bağış yaparken, yine AKP’li Boğazlıyan Belediyesi’nin düzenlediği iftar organizasyonu için de 5 bin TL’lik bağışta bulundu.

Bu arada ayrıca Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerinin her birine aylık net 14 bin TL ücret ödenmesine karar verilirken, Yönetim kurulu üyelerinin günlük net yurtiçi harcırahı ise 260 TL oldu. Görevlendirmelerin yurt dışında olması durumunda ise günlük ödenecek net harcırahın 170 avro olacağı bildirildi.

AKP'LİLER TABİ Kİ ŞİRKET YÖNETİMİNDE

Tarım Kredi Yem A.Ş’nin yönetim kurulu üyeleri arasında dikkat çeken isimler de ortaya çıktı.  31 Mart 2019 tarihindeki seçimlerden önce yaptığı açıklamada, AKP’ye oy vermeyecek yurttaşları, “FETÖ ve ihanet şebekelerinin içinde yer almakla” suçlayan eski AKP Kütahya milletvekili Hasan Fehmi Kınay şirketin yönetim kurulunda bulunuyor mesela. AKP’den milletvekili aday adayı olan Mustafa Hamurcu da ayrıca şirketin yönetiminde görev yapıyor.