2001 yılında Hasdal Kışlası'nda vatani görevini yürüten İsmet Işık, arkadaşıyla çay içmeye gideceğini söylemiş ve ardından kayıplara karışmıştı. Yıllardır aranan İsmet Işık bir türlü bulunamamış ve kayıtlara "firari" olarak geçmişti.

2001 yılında Hasdal Kışlası'nda vatani görevini yürüten İsmet Işık, arkadaşıyla çay içmeye gideceğini söylemiş ve ardından kayıplara karışmıştı. Yıllardır aranan İsmet Işık bir türlü bulunamamış ve kayıtlara "firari" olarak geçmişti. 14 yıl boyunca gözyaşları eşliğinde oğullarını arayan Işık ailesine acı haberi 2014 yılında almıştı.

Aile acı haberi 2014'te aldı


Sivas'ta ikâmet eden Adem A. 2014 yılında kayıp asker İsmet Işık'ın babası Durmuş Işık'ı aradı. Adem A., oğlunu arayan Durmuş Işık'a acı haberi verdi ve oğlunun, cezaevinde bulunan kayınbiraderi Orhan Doğan tarafından öldürüldüğünü söyledi. Cinayet haberini veren Adem A., cezaevinde bulunan oğluna bu bilgiyi, cinayeti işleyen Orhan Doğan'ın verdiğini bildirdi. Cinayeti, köylüsü Bekir Şahin ile birlikt işlediklerini anlatan Orhan Doğan, bu cinayeti kimsenin bilmediğini belirtti.


Orhan Doğan ve Bekir Şahin'e ağırlaştırılmış müebbet cezası


Bu durum üzerine cezaevindeki oğlu İlyas A.'nın kendisini aradığını kaydeden Adem A., oğlunun bu aileye haber verilmesini istediğini söyledi. Bu durum neticesinde Konyalı acılı aile yıllar sonra oğullarının askerde öldürülmüş olduğunu öğrenmiş oldu. Bekir Şahin ile halihazırda tutuklu bulunan Orhan Doğan'a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

"Oğlumun kemikleri ve eşyaları bulundu"


Oğlunun mezarının bile olmamasına üzüldüğünü kaydeden baba Durmuş Işık, acılarının geçmediğini söyledi. Durmuş Işık, oğlunu öldüren Orhan Doğan'ın, mezarın yerini göstermek istediğini belirten dilekçesi üzerine oğlunun gömüldüğü yerin bulunduğunu aktardı. Mezarda oğlunun kemikleriyle birlikte terlikleri ve eşofmanının da bulunduğunu belirten Durmuş Işık, yapılan DNA testinden sonra oğlunu defnedeceklerini söyledi.

"Ağabeyim devletin parasını korumaya çalışıyordu"


Öldürülen ağabeyi İsmet Işık'ın şehit olarak kabul edilmesi gerektiğini kaydeden kardeşi Erol Işık, bu acıyla 19 yılı geride bıraktıklarını söyledi. Ağabeyinin askerde kantinci olduğunu ve devletin parasını korumaya çalıştığını aktaran Erol Işık, bu nedenle öldürülen ağabeyinin şehit olarak kabul edildikten sonra şehitliğe defnedileceğini aktardı.