Dünya iki senedir koronavirüs (Kovid-19) ile savaş veriyor. Dünya genelinde 5 milyondan fazla insanın hayatına mal olan virüs şimdi Omicron varyantı ile hayatımızı tehdit etmeye başladı.

Bu defa Güney Afrika’da ortaya çıkan varyant tüm dünyayı alarma geçirmiş durumda. Her ne kadar Pfizer ve BioNTech, koronavirüse karşı geliştirdikleri aşının üçüncü dozunun Omicron varyantına karşı etkili bir koruma sağladığını düşündüklerini açıklasa da artan vaka sayıları ve bulaş hızı ülkeleri zorunlu önlemler almaya itiyor.

Bu yaşanılan süreçte İngiltere hükümeti, Omicron varyantı nedeniyle maske takılmasını kapalı mekanlar için zorunlu hale getirirken aşı pasaportunu da uygulamaya koyma kararı aldı.

Çoğu Kovid-19 önlemini yaz aylarında kaldıran İngiltere de , ilk Omicron vakalarının ardından 27 Kasım'da marketler ve toplu ulaşım araçlarında maske takma zorunluluğu zaten getirmişti.

kapak_144819

İngiltere Başbakanı Boris Johnson düzenlediği basın toplantısında, ülke genelinde toplam 568 Omicron vakası görüldüğünü ve vakaların 2-3 günde katlandığını vurgulayarak halkı vaka sayılarındaki artışa karşı uyardı. Omicron varyantının Delta'dan çok daha hızlı yayıldığını sözlerine ekleyen Johnson, bunun önüne geçebilmek için yeni önlemler alınmasına karar verildiğini duyurdu.

Buna göre aşı pasaportu kararı alınırken bu aşı pasaportu, büyük kalabalıkların toplandığı (kulüpler, konserler, etkinlikler vb.)  mekanlara girerken gerekli olacak. En az 2 doz aşı olanlar bu yerlere girebilecek.

Hafta başından itibaren evden çalışılması talep edilecek ve Cuma gününden itibaren tiyatro ve sinema salonları gibi çoğu kapalı mekanda maske takmak zorunlu hale gelecek.

Üniversite Rektörü Yurt Yerine "Saray" Yaptırınca "Öğrenciler Saraylara Kurban Ediliyor" Denildi! Üniversite Rektörü Yurt Yerine "Saray" Yaptırınca "Öğrenciler Saraylara Kurban Ediliyor" Denildi!

İngiltere’de son 24 saatte 51 bin 342 Kovid-19 vakası görülürken 161 kişi hayatını kaybetmiş durumda.

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü yapmış olduğu ilk beyanları yumuşatarak, acil durum direktörü Mike Ryan tarafından verilen demeçte Omicron'un halihazırda kullanılan aşılara karşı diğer varyantlardan daha güçlü direnç gösterdiğine dair bir gösterge olmadığını açıkladı.

572576-149237945

"Bugüne kadar bütün varyantlara karşı, hastaneye yatışlar ve ölümlerdeki azalma göz önüne alındığında etkili olduğunu kanıtlamış çok güçlü aşılarımız var. Omicron için de bunun geçerli olmayacağını varsaymak için hiçbir gerekçemiz yok” diyen Dünya Sağlık Örgütü acil durum direktörü Mike Ryan, ilk verilere göre Omicron varyantının insanları Delta ve diğer varyantlardan daha fazla hasta etmediğini hatırlatarak tek farkın semptomların daha hafif olması olduğunu söyledi.