Milyonlarca kişiyi ilgilendiren konular Meclise gelmiş ve onaylanmıştır. Terör suçları, insan öldürme, kadınlara karşı işlenen suçlar, çocuk istismarı, devlete karşı işlenen suçlar ve uyuşturucu imal ve satışı af kapsamı dışında tutulmuştur. Davası süren veya bitmiş bir çok kişi ve ailenin heyecan ile beklediği bir haberdi.

Onay bugün verildi! Af, Nafaka, EYT, Taşeron İşçi, 3600 ek gösterge ve kıdem tazminatı Meclise Geldi!  İşte detaylar... Ayrı yaşayan ya da boşanmış çiftler kısıtlı süre ile nafaka haberlerini detayları ile beklemektedir. Kadına ödenen nafakanın evliliğin süresi az olması durumunda iki yılda sınırlanması konusunda karara varıldı. Evliliğin uzun olması durumunda bu karar uygulaması yapılmayacaktır. Durum hakimler tarafından incelenip karara bağlanacaktır. Kadının maddi durumu, çocuk sahibi olup olmadığı konuları dikkate alınacaktır. İki yıldan az nafaka verilemeyecektir. Burada ödenecek nafakanın süresine dair de etkili bir çalışmanın yapılması planlanıyor!

Çalışan ve Emeklilerin Beklediği Müjde

Erken emeklilik konusunda yapılacak yeni düzenlemeler çalışan ve emekliler tarafından bekleniyordu. Artık erken emeklilik mümkün!  47 yaşında emekli olmak için gerekli primleri ödemiş olmak gerekmektedir. Ek gösterge de 3600 olarak belirlendi. İşçi konfederasyonları eski taşeron düzenlemelerine itiraz etmişlerdi. Yeni düzenlemeler tamamlandı.

Artık kendi isteği ile istifa eden kişilerin de kıdem tazminatını hak etmeleri mümkün. Hangi şartlar halinde kıdem tazminatı talep edebilecekleri düzenlemeler arasındadır. Mobbing uygulanarak istifa zorlaması da kıdem tazminatı talep edilme sebeplerinden biri olarak kabul edildi. Çalışanın tam priminin ödenmemesi, kendinden habersiz bir şekilde işten çıkarılma yapılması kabul edilen nedenler arasında sayılmıştır.

Gözden kaçırmayın

AKP Değil Ama Sonunda SADAT Konuştu! İlginç Açıklama'nın Detayları... AKP Değil Ama Sonunda SADAT Konuştu! İlginç Açıklama'nın Detayları...

Yeni Düzenlemeler Ne Zaman Uygulanacak?

Eski yasalardan etkilenen kişiler tarafından yeni düzenlemelerin ne zaman yürürlüğe gireceği konusu büyük bir merak ile beklenmektedir. Af, nafaka, EYT, taşeron işçi, 3600 ek gösterge, kıdem tazminatı konuları büyük kesimleri ilgilendirilmektedir. Yasa tasarıları ve düzenlemeler Meclise getirilmiştir.

Gerekli değişiklikler yapılarak onaylanması gerçekleştirilmiştir. Bundan sonra Resmi Gazetede yayınlanması gerekmektedir. Sonrasında yürürlüğe geçilecektir. Böylece yapılacak yeni düzenlemenin af başta olmak üzere nafaka konusunu da kapsayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Yine 3600 ek gösterge de bu kapsamda değerlendirilecek gibi…