Ülkemizdeki Adanalılar malumumuz. Yapmayacakları da yapamayacakları da yok bu dünyada. Şimdi Uzay yoluna çıktılar. Umarız bizzat kurşun atmazlar orada.

Komik ve eğlenceli haberleri ve insanları ile tanıdığımız Adana’yı herkes biliyor. Özellikle Röportaj Adam adlı fenomen Mahsun Karaca’nın videolarından artık tamamı ile aşina ve sempatizanı olduğumuz Adana’dan aldığımız çok sıcak diyerek “güneşe kurşun sıkma” haberini tekrar aklımıza düşüren bir haber geldi ki bu gerçek anlamda gurur verici.

NASA'nın astronot sınıfına seçilen Deniz Burnham’dan bahsediyoruz tabi ki. Deniz Burnham aslında  Adana'da İncirlik Üssü'nde doğan bir mühendis ama bizlerin gözünde pek tabi O bir Adanalı.

ABD Deniz Kuvvetleri'nde teğmen olan Deniz Burnham, ABD'de NASA'nın astronot sınıfına seçildi ve Burnham uzaydaki misyonlardan birine katıldığında, uzaya çıkan ilk Türkiye doğumlu astronot olacak.

deniz-burnham-kimdir-kac-yasinda-annesi-ve-babasi-kim-adanali-astronot-adayi-den-1638955222

Ancak sosyal medyada büyük bir yankı uyandıran Deniz Burnham aslında ABD'li asker bir ailenin çocuğu. Uzun süredir Alaska’da yaşayan Deniz Burnham, ABD’nin Adana’da bulunan İncirlik Hava Üssü’nde doğduğu için Tük asıllı sayılıyor ve tabi ki bir Adanalı olarak gönüllerde yer alıyor.

Helikopter ve sabit kanatlı hava araçlarını uçurabilen Deniz Burnham, 2007 yılında California’daki San Diego Üniversitesi’nde kimya mühendisliğini bitirmiş, 2017 yılında ise Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde makine mühendisliği yüksek lisansını yapmış.

Burnham, lisansüstü okulda geçirdiği süre boyunca NASA Ames Araştırma Merkezi'nde stajyer olarak görev yapan Deniz şu anda nişanlısı Shaun Little ile Wasilla, Alaska'da yaşıyor.

3-001

Kurumun resmi sitesinde yer alan bilgilere göre; 36 yaşındaki Deniz Burnham, kapsamlı tıbbi kontroller ve çeşitli yetenek testlerini başarıyla tamamlayarak 12 bin kişi arasından seçilen 6 erkek ve 4 kadın adaydan biri olmayı başarmış.

Annesi Şahver Burnham ve babası Ed Burham'ın ABD Hava Kuvvetleri'nden albay rütbesiyle emekli oldukları bilinen Deniz Burnham annesinden ilham aldığını belirterek, 'Küçük bir kızken, annemin üniversiteden mezun olmasını izledim. Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri'ne atanmasını izledim. Bana büyük hayaller kurmayı ve bu yolda ilerlediğim zaman her şeyi başarabileceğimi öğretti. NASA astronotu olma hayalimden vazgeçmemem için bana ilham veren şey buydu' sözleri ile sevincini paylaşıyor.

DDusUQGXoAEUOmQ

Olay Açıklama Geldi! "Kanal İstanbul Satılıyor" Dendi! Hangi Ülkeye Satılıyor? Sosyal Medya Bu Sözler İle Sallandı! Olay Açıklama Geldi! "Kanal İstanbul Satılıyor" Dendi! Hangi Ülkeye Satılıyor? Sosyal Medya Bu Sözler İle Sallandı!

NASA astronot adayı olarak ilk 2 yıllık eğitimine Ocak 2022'de başlayacak olan Deniz Burnham’ın tekrar bir Adanalı olduğu bilgisini paylaşarak yazımıza son veriyoruz. O bir Adanalı.