Erdoğan'ın tepki çeken "sürtük" ifadesine davalar da açılmaya başlanırken ayrıca halka da çağrı yapıldı.

Önce Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Bu teröristler, eşkıyalar bira şişeleriyle caminin içini pislemişti. Bunlar böyle, bunlar çürük, bunlar sürtük’ açıklaması hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Şimdi ki dava da CHP'den geldi.

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Gezi Parkı protestolarına katılanları hedef alarak "sürtük" diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunduğunu "Şirazesi o kadar kaymış olmalı ki artık yalanın dışında hakarete ve küfre başvuruyor. Merak etmesin bu küfrün yargıda mutlaka bir cezası olacak" sözleri ile duyurdu.

Bugün Ankara Adliyesi'ne giderek suç duyurusunda bulunan CHP'li Sevda Erdan Kılıç, yazılı bir açıklama yaparak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a tepki gösterdi ve Erdoğan'ın partisinin grup toplantısındaki "Düşünün Dolmabahçe Bezmialem Valide Sultan Camii’nin içinde bu eşkıyalar, bu teröristler, bira şişeleriyle, bira kutularıyla adeta caminin içini pislemişti. Bunlar böyle, bunlar çürük, bunlar sürtük, bunlar için ulu mabet nedir, ne değildir, böyle bir şey yok” sözlerini anımsatarak şöyle devam etti;

Sevda ERDAN KILIÇ - BilgiPedia

"Erdoğan caminin müezzini tarafından yalanlandı. Ellerinde olduğunu iddia ettikleri görüntülerle ilgili 'Yayınlayacağız' demesinin üzerinden yaklaşık 500 cuma geçti. Halen ortada hiçbir şey yok. Bu küfrün yargıda cezası olacak"

LC Waikiki Skandalı İçin Açıklama Geldi! Portestolar İse Sürüyor! LC Waikiki Skandalı İçin Açıklama Geldi! Portestolar İse Sürüyor!

9 yıl önceki Gezi eylemlerine kendisinin de katıldığını vurgulayan Kılıç, ayrıca şu sözlere açıklamasında yer verdi;

"Daha önce Gezi direnişi ile ilgili birçok yalanına, dolanına şahit olmuştuk, duymuştuk ama doğrusu böyle bir kelime kullanabileceğini düşünememiştik. 20 yılın sonunda, artık yapılacak ilk seçimde tıpış tıpış gideceğini anlamış olacak ki ve bundan dolayı da şirazesi o kadar kaymış olmalı ki artık yalanın dışında hakarete ve küfre başvuruyor. Ama merak etmesin bu küfrün yargıda mutlaka bir cezası olacak… Şimdi olmasa bile ilk seçimde iktidara gelecek Sayın Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında olacak. En küçük eleştiride bile başta partimiz olmak üzere muhalefete, muhalefet milletvekillerine ve sözcülerine hapis ve para cezaları yağdıran yargınızın ne kadar bağımsız ve tarafsız olduğunu göreceğiz. Dün, Gezi yargılanırken AKP’nin kayığına binen hakimler, bugün halka küfürler eden, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama suçlarını işleyen taraflı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı hukukun gerekliliklerini yerine getirmezlerse vatandaşın gözünde aynı suçları işlemiş olurlar.”

VATANDAŞA ÇAĞRI YAPILDI

Gezi Parkı olayları - Vikipedi

Bu arada Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) de avukatları AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “hakaret” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlarını işlediklerini belirterek suç duyurusunda bulunmuş ve  Savcılığa verilen dilekçede şu ifadelere yer verilmişti;

“Şüpheli Recep Tayyip Erdoğan benim ve benim gibi ülkenin onuru, bağımsızlığı, doğası ve ağaçları için barışçıl bir şekilde eyleme geçen milyonlarca kişiye; işçiye, emekçiye, kadına, erkeğe, gençlere, yaşlılara ve çocuklara özetle tüm halkımıza ağza alınmayacak şekilde iftiralarla dolu hakaretler etmiştir. Bu nedenle bu suç duyurusunu bu hakaretleri kabul etmeyen, bu yalanlara inanmayan tüm işçi, emekçi, kadın, erkek, genç ve yaşlılar adına, 'bu daha başlangıç mücadeleye devam' diyen milyonlar adına, bu eylemlerde katledilen ve eğer aramızda olsalardı bizimle birlikte bu suç duyurusunu vereceğine inandığım Mehmet Ayvalıtaş,  Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Medeni Yıldırım, Ahmet Atakan ve Berkin Elvan adına veriyorum.”

HKP avukatları dilekçede Erdoğan hakkında soruşturma ve akabinde kamu davası açılmasını talep ederken ayrıca HKP avukatı Doğan Zafer Çıngı şu açıklamyı yaptı;

Gezi Direnişi'nden Hafızalarımıza Kazınmış 66 Eşsiz Görüntü

“Saygıdeğer Halkımız, Ülkemiz tarihi açısından utanç verici bir gün yaşandı. Ülkemizin tarihinin en haklı ve en meşru eylemlerinden biri olan Gezi Parkı eylemimize katılan milyonlara Tayyip Erdoğan tarafından 'terörist, eşkıya, çürük ve sürtük' sözleri ile hakaretler edildi. Tayyip Erdoğan yalan olduğu ortaya çıkmış bir iftirayı 'Camiinin içinde bira içtiler' iftirasını bu hakaretleri ederken de tekrar söyledi.

Ancak bu sözlerin yalan olduğu daha öncesinde ortaya çıkmıştı. Tayyip Erdoğan bu yalan sözleri tekrar etmektedir. Bunu nereden mi biliyoruz? Çünkü o camiinin imamı 'Ben yalan söyleyemem camide içki içilmedi' demişti. Ve bu sözlerinden dolayı da AKP’giller ve Tayyip Erdoğan tarafından sürüldü, cezalandırıldı. Çünkü o imam AKP’giller gibi sahte Müslüman, CIA Müslüman’ı değildi. Gerçek ve içtenlikli bir Müslümandı ve bundan dolayı da doğruları söyledi. Ancak tek tanrısı para tanrısı olan AKP’giller o yalanların ortaya çıkmasından sonra dayanamadı ve bu imamdan bu şekilde intikam aldı.

TÜM İLLERDE SUÇ DUYURUSU

Gezi Direnişi 6 yaşında! | semranindefteri.com

Tayyip Erdoğan ise yaptığı konuşmada söylediği sözleri hakaret boyutuna taşıdı. Hiç utanmadan on beş milyon insanın katıldığı Gezi Parkı eylemcilerine sürtük dedi. Cumhurbaşkanlığı koltuğunda diplomasız şekilde oturan bu kişinin ağzından hiç utanmadan, hiç sıkılmadan on beş milyon insanı hedef göstererek hakarete eden kelimeleri söylemesini biz kabul etmiyoruz. On beş milyon insana bu sözlerin söylenmesini kendimize yediremiyoruz. Bu ahlaksızlığı ve bu hakaretleri asla ama asla kabul etmiyoruz.

İşte tüm bu sebeplerden dolayı başta Gezi Parkı eylemlerine katılan her bir yurttaşımız için, Gezi Parkı eylemlerinde kaybettiğimiz şehitlerimiz için, Tayyip Erdoğan’ın bu hakaretleri hakkında 'hakaret' ve 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılamak” suçlarından dolayı tüm illerde parti üyelerimiz ve yöneticilerimiz suç duyurusunda bulunmaya başlamıştır.

Sevgili Halkımız, sizlerden de bir isteğimiz var. Kendinize edilen bu hakaretleri kabullenmeyin. Sizler de bizim yaptığımız suç duyurusunun bir kopyasını alarak bulunduğunuz illerdeki Cumhuriyet Savcılıklarına giderek şüpheli Tayyip Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunun”