Devlet hastanelerinden randevu almak da imkansız hale gelirken önce ilaç yokluğuna düşen Türkiye'de şimdi de doktor ve ekipman yokluğu yaşanıyor.

Fabrikalarını, limanlarını, arazilerini, maddi kaynaklarını yani mal varlığını kaybeden Türkiye şimdi de sağlığını kaybetme noktasına gelirken bir skandal da  Ankara Mamak Devlet Hastanesi'nde yaşanılanlar ile ortaya çıktı.

Ağır çalışma şartları ve özlük haklarının iyileştirilmemesi nedeniyle doktorlar kamudaki görevlerinden istifa ederken, Ankara Mamak Devlet Hastanesi’nde de yeterli doktor ve sağlık ekipmanı bulunmadığı için birçok ameliyatın yapılamadığı belirtiliyor.

İstifalar nedeniyle devlet hastanelerindeki bazı bölümlerde doktor kalmadığı her geçen gün bir başka hastane haberi ile gündem oluyor.

Gelinen noktada vatandaşlar büyük şehirlerde bile sağlık hizmetlerine ulaşmada zorluk yaşamaya başladı ve son olarak Ankara Mamak Devlet Hastanesi’nde de yeterli doktor ve sağlık ekipmanı bulunmadığı için birçok ameliyatın yapılamadığı belirtildi.

Ziraat Bankası bankamatik kartı kullanan vatandaşlara 14000 TL ödeme yapacağını resmi olarak açıkladı Ziraat Bankası bankamatik kartı kullanan vatandaşlara 14000 TL ödeme yapacağını resmi olarak açıkladı

Özel hastanelere gelen hasta sayısı düştü: İnsanlar ekonomik çalkantılar sebebiyle temkinli

Dört aydır safrakesesi ameliyatı olmayı bekleyen Dönüş Okuyucu’nun durumu giderek ağırlaşırken Okuyucu’nun eşi Osman Okuyucu, “Hastanede iki genel cerrahi doktoru vardı, biri istifa etti. İki başhekim istifa etti. Doktor yok, malzeme yok. Avrupa’dan hasta getirtiyorsunuz, gösteriş yapıyorsunuz. Bizi ölüme terk ediyorsunuz. Hekim mi bitti Türkiye Cumhuriyeti’nde” diye konuştu.

Osman Okuyucu, “Eşim dört ay önce rahatsızlandı. Mamak Devlet Hastanesi’ne götürdük. Safrakesesinde çamurlaşma olduğunu, karaciğere zarar verdiğini söylediler. Bayramdan sonra gün verdiler. Bayram bitti kimse aramadı. CİMER’i aradım. ‘Burası ikinci sınıf bir devlet hastanesi, iki tane başhekim, bir genel cerrahi doktoru istifa etti. Ya başka bir hastaneye götürün ya da sıranızı bekleyin’ dediler. AKP Genel Merkezi’ni aradım suratıma telefonu kapattılar” dedi.

Aynı zamanda Okuyucu, Mamak Devlet Hastanesi’nde kendileri gibi ameliyat sırası bekleyen birçok hasta olduğuna dikkat çekerek “Bu hastanedeki bütün hastalar mağdur. Bizim gibi 4-5 aydır ameliyat sırası bekleyen hastalar var” dedi.

Türkiye'de AKP iktidarı ile birlikte önce ev almak hayal oldu, sonra araba almak hayal oldu, derken ekonomik yıkımı bile unutturacak skandal gelişme sağlık oldu. Artık devlet hastanelerinden randevu almak da ameliyat olmak da hayal olacak gibi...