Önemli Haber: Borçlu Vatandaşların Borçları Eylül Sonuna Kadar Başvurularsa Siliniyor

KYK kredi, SGK ve Vergi gibi borçları olan vatandaşlara müjde! Borç yapılandırması için son günlere girildi. 30 Eylül 2021 tarihine kadar başvuru yapan kişilerin borçları siliniyor.

Ekonomi 29.09.2021 - 21:43 29.09.2021 - 21:43 Vural Pars

Borç yapılandırmada son günlere girildi. Çeşitli nedenlerden ötürü borçlarını ödeyemeyen vatandaşlara rahat bir nefes aldıracak olan yapılandırma eylül aynının sonunda bitiyor. Bu borçlara peşin ya da taksitlendirmede yapılandırma getirildi. Peki, şartları nelerdir, kimler başvurabilir ve borçlar nasıl yapılandırılır? Tüm bu soruların cevabı yazımızda olacaktır.

31 Ağustos 2021 son başvuru tarihi olarak belirlenen borç yapılandırma işlemleri için son tarih 30 Eylüle kadar uzatıldı. Sgk prim borçları, kyk borçları, kredi borçları, idari ve trafik para cezaları gibi pek çok ceza için uygulanacak olan yapılandırma vatandaşın yüzünü güldürdü. Eylül ayı bitmeden başvuru yapan adayların başvuruları değerlendirilecek ve olumlu sonuç alanlar için ödeme yapılandırması ve kolaylığı sağlanmış olacaktır.

7326 sayılı kanun ile birlikte borç yapılandırma imkanı haziran ayından beri gündemde olan bir durumdur. Bu kanun devam eden koronvirüs salgınından kötü etkilenen ekonomi göz önünde bulunarak hazırlanmış ve yapılandırma imkanı sağlamıştır. Haziran ayında bitmesi beklenen başvurular son dakika kararı ile birlikte eylül ayının sonuna ertelenmiştir.

Bu fırsat vatandaşa peşin ödeme ve taksitli ödeme imkanları ile borçlardan kurtulma imkanı tanımaktadır. Bu fırsata başvuru yapabilmek için son başvuru tarihi olan 30 eylüle kadar hem elektronik ortamda hem de borçlu olunan kuruma gidilerek yüz yüze ya da posta yolu ile yapılandırma başvurusunda bulunulabilecek.

onemli-haber-borclu-vatandaslarin-borclari-eylul-sonuna-kadar-basvurularsa-siliniyor

Yalnızca genel sağlık sigortası kapsamına giren borçlar için başvuru şartı aranmayacak ve bu kişilerin borçları otomatik olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılandırılacaktır.

Peşin ödeme seçeneği seçildiğinde idari para cezalarının %25 gibi bir bölümü silinecek ve faizlerin de %90 gibi bir bölümü silinecektir. Bu fırsat ile birlikte vatandaşın devlete olan borcu büyük bir oranda yapılandırılmış olacaktır. 30 Eylül 2021 tarihine kadar başvuru yapan vatandaşlar bu büyük fırsattan yararlanabilecek ve rahat bir nefes alabileceklerdir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@