Dünyanın Gözü 14/15 Aralık’ta gerçekleşecek FED toplantısındayken açıklama İngiltere’den geldi. Ülkemizde TL son aylardaki değer kaybı ile sadece Türkiye’de değil dünyada da yakın takipteydi.

Bilindiği üzere FED toplantısı yakından takip edilirken yatırımcıların gözü merkez bankası yetkililerin açıklamalarında olacak. ABD'de bazı Fed yetkilileri 2022'nin ilk yarısında faiz kararı artırımlarına başlanabileceğini dile getirmişlerdi.

Flaş... Flaş... Flaş... Süleyman Soylu İstifa Dilekçesini Verdi! İddialar Gerçek Oldu! Flaş... Flaş... Flaş... Süleyman Soylu İstifa Dilekçesini Verdi! İddialar Gerçek Oldu!

Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz indirimleriyle artan enflasyon ve TL'deki değer kaybı beklenildiği üzere yabancı bankalar tarafından da yakından takip ediliyor. Bu konuda İngiltere merkezli büyük bankalardan Barclays, Türkiye'deki son kur şokuna ilişkin bugün yeni bir rapor yayımladı.

dolar-10-liraya-duser-mi

Buna göre İngiliz banka Barclays, politika faizinin iki toplantıda yüzde 12'ye çıkmasını ve Dolar kurunun yıl sonunda 14,50 TL'ye, Mart 2022'de 15,50 TL'ye yükselmesini bekliyor.

Barclays’e göre Türkiye’deki Euro kuru da bu yıl sonunda 16,68'e, 2022 Haziran sonunda ise 17,98'e yükselecek.

Bu raporun da dayandırıldığı ve tüm dünyanın beklediği FED faiz toplantısı 14-15 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek. FED faiz kararı 14 Aralık saat 21:00 itibari ile açıklanması bekleniyor.

Fed'in para politikasının savunucularından Chicago Fed Başkanı Chales Evans, enflasyonun tahminlerinin aksine düşmemekte inat etmesi halinde 2022 yılında faiz artırılmasının uygun olabileceğini söylerken, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic de, istihdam artışının seyrine göre faizlerin gelecek yılın ortasından itibaren artırabileceğini belirtmişti.

6131be9c86b24727f81ea73e

Barclays raporu ve tahminine göre  2018'e kıyasla TCMB rezervlerinin çok daha az olduğu, 2022'de cari dengede hükümetin beklediği kadar iyileşme olmayabileceği, dolarizasyonun da hızlanarak artabileceği vurgulanıyor.

Barclays, mevduatların yüksek enflasyon ortamında kripto paralar gibi bankacılık sistemi dışına kaçmasının finansal istikrar için ciddi bir sorun olabileceğini de söylüyor.