GBT-5’e yönelen ilgi ve beklentilerin gittikçe artmasıyla OpenAI’ın CEO’su Sam Altman’ın teknolojiye duyduğu endişeler artmaya başladı. Teknolojiden endişe duymayan insanlara karşı endişelerini dile getirerek bir yandan da endişe duymayanları eleştirdi.

GPT-5’in modeli yükselmesi aşamasında dilini bizzat geliştiren OpenAI’ın CEO’su Sam Altman, teknolojinin bu kadar hızlı ve gerçekçi ilerlemesine karşılık fazlasıyla endişe duyduğunu defalarca kez söylemişti. Üstelik bir iddiaya göre OpenAI, GPT’in insan seviyesine ulaşacağını söylüyor.

Bunun üzerine, endişelerini ve düşüncelerini ciddiye almayanlara önceden ne kadar kulak asmasa da GPT-5’in geliştirilme aşamasında söylediği sözleri ve dile getirdiği endişelerini ciddiye almayanları eleştirdi. Geçtiğimiz hafta sonu Fridman’ın bir podcast bölümünde OpenAI’ın CEO’su Sam Altman, gelişen teknoloji hakkında düşüncelerini söyledi. Sam Altman şu sözlerle kendisini ifade etti: “Bence yapay zekadan korkmamak çılgınlık olur. Çok korkan insanları da anlayabiliyorum.” OpenAI’ın CEO’su Sam Altman’a göre insanlar, yapay zekayı bizzat geliştiren insanların endişelenmesi konusunda mutlu olmalılar.

OpenAI’ın CEO’su Sam Altman Elon Musk’ın bir pislik olduğunu söyledi

OpenAI’ın CEO’su Sam Altman, endişelerini belirtmenin ötesinde bunları ciddiye almayan insanları eleştirdi. Ama Sam Altman’ın eleştirdiği tek durum bu değildi. Kısa bir zaman önce başka bir podcast’e konuk olan Elon Musk’ın şirket tutumunu da sert bir şekilde eleştirdi. Bu konuda gazeteci Kara Swisher’e konuşan Sam Altman, Musk’ın acımasız eleştirilerde bulunduğunu ve bunu taktir etmediğini belirtti. Sam Altman şu sözlerle düşüncesini pekiştirdi: “Ne derseniz deyin. O bir pislik. Kendim için istemeyeceğim bir tarza sahip.”

Elon Musk OpenAI kurucuları arasındaydı

Utangaçlığı Yok Etmek İçin 4 Taktik! Utangaçlığı Yok Etmek İçin 4 Taktik!

Elon Musk, 2015 yılında San Francisco merkezli OpenAI’ın kurucularından biriydi. Ama Elon Musk, kuruluşundan kısa bir süre sonra ortak kurulan şirketten ayrılmıştı. Semafor haber sitesinin iletişimde olduğu kaynakları, Elon Musk’ın OpenAI’ın başına geçebilmek için Sam Altman’a 2018 yılında bir teklif götürdüğü söyledi. Fakat Sam Altman’ın teklifi kabul etmemesinin ardından Elon Musk, şirketten ayrılma kararını verdiğini söyledi. Elon Musk’ın bu konuda yaptığı bir açıklamada OpenAI’ın kâr amacı gütme isteğinden saptığı konusunda eleştiri ve yorumda bulunuyor. Elon Musk öte yandan, GPT serisinin riskleri konusunda yeterince ilgilenilmediğini düşünüyor.