Oppo Türkiye'de Üretime Başladı: Bin Kişilik İstihdam Bekleniyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çinli telefon üreticisi Oppo’nun Türkiye’de test üretimine başladığını ifade etti. Varank tarafından yapılan açıklamada, Kocaeli’nin Tuzla ilçesinde Çinli telefon üreticisi Oppo’nun test üretimine başladığını aç

Güncel 08.03.2021 - 13:06 04.05.2021 - 04:21 İlan35
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çinli telefon üreticisi Oppo’nun Türkiye’de test üretimine başladığını ifade etti.

Varank tarafından yapılan açıklamada, Kocaeli’nin Tuzla ilçesinde Çinli telefon üreticisi Oppo’nun test üretimine başladığını açıkladı. Bakanlık, yatırım teşviği verilen üretim planının ardından Oppo’nun, çalışmalarına Kasım ayında başladığını ve 3 ay içinde üretim bandı ve diğer sistemler kuruldu. Bununla birlikte, deneme üretimi sürecinde de işe alımlar yapıldı.Varank üretimi inceledi


Mustafa Varank, fabrikada birtakım incelemelerde bulundu ve Bakan’a Oppo Türkiye CEO’su Weijan Zhou da eşlik etti. Fabrika çalışanlarıyla sohbet eden Varank, çok yakında ‘Made in Turkey’ ibareli Oppo marka telefonların satışa çıkacağını belirtti.Varank, Oppo’nun Tuzla tesislerinde ana kart dahil tüm akıllı telefon bileşenlerinin üretileceğini belirtti ve şunları söyledi:


"Türkiye; otomotiv, beyaz eşya ve mobilya gibi dayanıklı tüketim mallarında Avrupa'nın üretim üssü konumunda. Gerek üretim kalitesi gerekse taahhütlerini zamanında gerçekleştirme noktasında Türkiye'ye yatırım yapan uluslararası yatırımcılar bu güvenlerinde hep kazançlı çıktılar. Bunun en somut örneğini pandemi sürecinde gördük. Birçok uluslararası şirket, diğer ülkelerdeki üretimlerini kısarken Türkiye'de artırdı. Dünyanın dev akıllı telefon üreticilerinin Türkiye'ye yapmaya başladıkları yatırımları bu çerçevede değerlendirmek lazım. Özellikle orta-yüksek ve yüksek teknoloji ürünlerde söz sahibi global firmaların benzer yatırımları önümüzdeki dönemde de artarak devam edecek. Biz gerekli yatırım ortamını oluşturmak için Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yoğun bir gayret gösteriyoruz. Türkiye'ye yatırım yapan kazanır. Akıllı telefonlar alanında yapılan bu yatırımlar ülkemizde önemli yetkinliklerin oluşmasına da katkı sağlayacak. Teknoloji tedarikçisi yeni yerli firmalarımız bu sayede ekosisteme dahil olacak."

Gelişmelerden Haberdar Olun

@