Küresel piyasalarda Altın, dolar, euro, sterlin ve gümüş fiyatlarında yaşanan son değişimler neredeyse herkesin dikkatini çekiyor.

Avrupa'daki faiz kararları ve özellikle Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) yaptığı faiz artırımları sonrası para birimleri diğer birimdeki paralara göre değer kazanıyor ya da kaybediyor. Özellikle FED'in son faiz kararı neticesinde küresel piyasalarda hem altına hem de diğer para birimlerine karşı değer kazandığı görüldü.

Ortada ne altın kalacak ne gümüş ne de euro! İşte piyasayı altüst edecek hamle böyle yapılacak. Küresel piyasalarda yaşanan enflasyon endişesi nedeniyle hem yaşamda hem döviz kurlarında hem de altın ve gümüş gibi kıymetli madenlerin fiyatlarında dikkat çeken değişimler yaşanıyor. Bu nedenle milyonlarca kişi piyasalara odaklandı. 

PTT emekli kredisi başladı! 16 milyon emekliye PTT’den 80.000 TL’ye varan nakit destek PTT emekli kredisi başladı! 16 milyon emekliye PTT’den 80.000 TL’ye varan nakit destek

DOLAR HAKKINDA ÇARPICI AÇIKLAMA

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, "Dolar TL kuru 18.56 ekranlarda, serbest piyasalarda 18.63-68 civarında. Bu taraftaki görünüm pozitif." açıklamasını yaptı.

ALTINDA YÖN NE OLACAK?

Memiş açıklamasına "Gram altın TL 995 seviyesinde görülüyor, hayır, 1008-1014 seviyesinde. Aşağıda 1005, yukarıda 1055 lira var, bu bant aralıklarını takip ediyoruz." şeklinde devam etti.

GÜMÜŞ FİYATLARI KENDİNİ TOPARLADI

İslam Memiş gümüş hakkında ayrıca "Gümüşün ons fiyatı 19.30 seviyesine toparladı, pozitif görünüm devam ediyor. Gram gümüş 11.50-11.60 aralığında. Gümüşün de ciddi anlamda ucuz olduğunu gördüğümüz için pozitif yönde beklentide devam ediyoruz." dedi.

FED KARARI BELİRLEYİCİ OLACAK

Öte yandan analistler FED tekrar faiz artırım kararı alırsa doların döviz kurları ve altın karşısında daha da yükseleceğini tahmin ediyor.