Otelin Kumsala Yaptığı Ahşap Yürüme Yerinde 60 Yavru Caretta Caretta Sıkışarak Hayatını Kaybetti

Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan caretta caretta'lar yine Türkiye'de canlarından oldu. Hangi otelde caretta caretta'lar öldü?

Gündem 27.08.2021 - 12:38 27.08.2021 - 12:50 Ece Sahan

Doğayı katletmeye devam edip suçları başka canlılara yıkmaya devam ediyoruz. Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan caretta carettalar Antalya'da insan yüzünden toplu halde öldü. 

Nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının yavruları Antalya'da bir otelin yüzünden toplu olarak can verdi.

Antalya Belek'te, yumurtadan çıkan 60 yavru caretta caretta, bir otelin kumsala koyduğu ahşap yürüme yerinin altında sıkışarak hayatını kaybetti.

Antalya Belek sahili olarak adlandırılan yerde 23 yıldır deniz kaplumbağalarının mayıs  - ekim ayları arasındaki yuvalama, yavruların yuvadan çıkışı gibi faaliyetleri kayıt altına alınıyor ve korunuyoR.

Ancak Kundu - Denizyaka olarak adlandırılan 30 kilometrelik sahil kesiminin önemli bölümü yoğun bir şekilde oteller yer aldığında buralarda sahiller insan faaliyetine adanmış durumda.

Belek sahilinde dün sabah yine caretta yuvalarıyla ilgili çalışma yapan EKAD üyeleri, bir 5 yıldızlı otelin deniz kaplumbağalarının yuvalama alanlarının üzerine ahşap yürüme bandı koyduğunu fark etti. Ekip  bandı kaldırdığında korkunç manzara ile karşılaştı. Yavrular yuvadan çıkmış fakat yürüme bandı altında sıkışıp can vermişlerdi..

Sosyal medyada bu otelin hangi otel olduğu, yavru Caretta Carettalar hangi otel yüzünden öldü, otelin adı merak edildi. Ancak DHA bu otelin adını vermemeyi tercih etti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@