Oteller muaf, seyahat acenteleri değil!

Turizm sektöründe tam bir "muafiyet" karmaşası yaşanıyor. Otellerin Tam Kapanma döneminde muaf olması fakat seyahat acentalarının izin alamaması kafaları karıştırdı.

Ekonomi 03.05.2021 - 05:31 04.05.2021 - 04:18 İlan35

18 günlük kapanmayı içeren Tam Kapanma döneminin en büyük mağdurlarından biri de turizm sektörü. Oteller Tam Kapanma sürecinden muaf tutuldu fakat seyahat acentaları, bu otelleri dolduracak yurt dışından gelecek turistlerin ağırlanmasında görev alacak personellerine izin alamadı.

Gelecek turist sayısı 103.000

29 Nisan 2021 tarihinde başlayan ve 17 Mayıs 2021 sabahı saat 05.00'e kadar sürecek olan kısıtlamalar süresince, tur operatörlerince sadece Antalya ve civarına 103.000 dolayında turistin getirilmesi öngörülüyor fakat Tam Kapanma'dan oteller muaf tutulurken seyahat acentalarının muafiyetten yararlanamaması yanlış karar olarak görülüyor.

İçişleri Bakanlığının Tam Kapanma ile ilgili genelgesindeki 12'nci maddede kısıtlamadan otel çalışanlarının muaf olduğu belirtiliyor fakat turisti karşılayacak, transferleri gerçekleştirecek ve otellere turları sağlayacak seyahat acentası çalışanlarının ve yöneticilerinin muafiyetten yararlanamaması turizm sektöründe hem mağduriyet hem de karmaşaya neden oldu.

Müzelere turistleri kim götürecek?

Kararın sıkıntıya sebep olduğunu belirten turizmciler valilikler ve kaymakamlıklar nezdinde bazı girişimlerde bulundu fakat sonuç alamadı. 

Sorunu aşmak için 3 gündür çaba sarf eden seyahat acentaları, yaşanacak sıkıntılarla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığını uyarıyor.

Tam Kapanma döneminde müzelerin yabancı turistler için açık tutulacağını hatırlatan seyahat acentaları, bu turistleri müzelere kimin götüreceğini, kimin gezdireceğini soruyor.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@