Geçtiğimiz cuma günü saat 20. 00'de başlayan yeni koronavirüs yasakları tüm Türkiye'de uygulanmaya başlandı.

Geçtiğimiz cuma günü saat 20.00'de başlayan yeni koronavirüs yasakları tüm Türkiye'de uygulanmaya başlandı. Hafta sonları saat 10.00-20.00 saatleri dışında sokağa çıkma yasakları getirildi. Okullarda uzaktan eğitime geçildi. Kafe ve restoranlarda sadece paket servis yapılacağı belirtildi. Market, AVM, kafe ve restoran gibi işletmelerin kapanma saatinin 20.00 olacağı öngörüldü.

Otellerde yasaklara uyulmadığı tespit edildi


Bu kısıtlamaların ardından İçişleri Bakanlığı, şimdi de oteller için bir genelge yayımladı. Bakanlık "Konaklama Tesislerindeki Restoranlar" konulu genelgeyi tüm illerin valiliklerine yolladı. Genelgedeki kararların, artan vaka ve ölüm sayılarının oluşturduğu tehlike nedeniyle alındığı belirtildi. Bazı otellerde bulunan kafe ve restoranlarda koronavirüs kurallarına uyulmadığının tespit edildiği vurgulandı. Ayrıca bu işletmelerde sosyal mesafeye uyulmayan müzikli eğlenceler yapıldığı ve bunun da halk sağlığını tehdit ettiğine işaret edildi.


Oteller için yeni yasaklar!


Buna göre artık otellerde bulunan lokanta ya da restoranlar yalnızca konaklayan müşterilerine hizmet verebilecek. Bu işletmelerde gel-al ya da paket servisi dışındaki satışlara izin verilmeyecek. Otellere yapılan denetimlerin artırılacağı belirtilen genelgede, saat 22.00'den sonra müzikli eğlencelerin yapılamayacağı bilgisi verildi.