Dolar kurunun yükselmesi ile birlikte akaryakıt fiyatlarına yapılan peş peşe zamlar ile köprü ve otoyol ücretlerinde yaşanan artışlar şehirlerarası otobüs firmalarını da etkiledi. Otobüs firmaları bilet fiyatlarına ciddi zamlar yapmak zorunda kalırken yolcu sayısında da büyük düşüş yaşanıyor.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Personel Alımı İlanı Paylaştı! İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Personel Alımı İlanı Paylaştı!

Türkiye'nin ekonomisinde yaşanan olumsuz gelişmeler Rusya ve Ukrayna Savaşı derken akaryakıt fiyatları her geçen gün artmaya devam ediyor. Son olarak benzine litre başına 88 kuruş motoru Neyse 1.51 TL zam yapıldı. Benzinin litre fiyatı 17 liranın üzerine çıkarken Yeni zamlarında Kapıda olduğu biliniyor. Akaryakıt fiyatlarına gelen bu zamlarla birlikte şehirlerarası otobüs bilet fiyatlarında da büyük zam yapıldı. En ucuz bilet fiyatı 80 liraya en pahalı bilet fiyatı ise 450 liraya kadar yükseldi. Özellikle mazottaki KDV'nin ve köprü otoyol geçiş ücretlerinin düşürülmesi Otobüsçüler tarafından talep ediliyor.

Yolcu sayısında azalma var

Otobüs firmalarının mecburi olarak yaptığı zamları gören yolcularda şaşkına dönüyor. Geçen yıla kıyasla otobüs bileti fiyatları neredeyse 2-3 katına yükseldi. Vatandaşlar artık seyahat etmekte bile güçlük çekerken otobüs firmaları da boş kalmaktan şikayet ediyor. Bu durumun Böyle devam etmesi durumunda otobüslerin boş kalacağını söyleyen firmalar özellikle Mazotta KDV’nin düşürülmesi köprü ve otoyol geçiş ücretlerindeki zamların geri çekilmesini istiyor.

Hafta içi otobüsler boş kalıyor

Covid-19 salgını öncesinde kış aylarında günde 1300-1500 otobüsün Esenler otogarına girip çıktığını söyleyen firmalar şu anda çok büyük bir düşüş olduğunu dile getiriyor. Hafta sonları hariç hiç Yolcuları olmadığını söyleyen firmalar, otobüslerin doluluk oranlarının da %100’ün çok altında olduğunu dile getiriyor. Otobüs firmalarına göre bunun en önemli sebebi ise bilet fiyatlarına yapılan zamlar. Firmaları bilet fiyatlarına zam yapmak istemediklerini ancak yaşanan akaryakıt zammı sonrasında buna mecbur kaldıklarını dile getiriyor. Hükümetin bu konuda bir çözüm bulmasını isteyen firmalar Böyle giderse tüm otobüslerin boş kalacağını söylüyor.