Otobüs ve uçaktaki bilet fiyatı artışının sebebi akaryakıta gelen zamlar oldu. Ekim ayında uçağa ve otobüse ne kadar zam geliyor? En ucuz ile en pahalı bilet fiyatı yeniden değişti. Zamlardan sonra benzin, motorin ve LPG'nin güncel fiyat listesi de ortaya çıktı.

Yakın zamanda benzin, motorin ve LPG'ye gelen zammın hemen ardından; uçak ve otobüs şirketlerinden zam adımı geliyor. Fiyatların artırılması yönünde ortak mutabakata varılacağı iddia edildi. Çünkü akaryakıt maliyeti artıyor ve bu durum ulaşım şirketlerini zarara uğratıyor. Peki otobüsle uçağa ne kadar zam gelecek? En ucuz otobüs bileti kaç TL oldu?

Trabzon Üniversitesi'nde Personel Alımı İlanı Yayımlandı! 11 Kişi Alınacak! Trabzon Üniversitesi'nde Personel Alımı İlanı Yayımlandı! 11 Kişi Alınacak!

Otobüs Biletine Kaç TL Zam Geldi?

Otobüse gelen zam hakkında henüz detay verilmese de en düşük ve en yüksek biletleri de kapsayacak şekilde %20 zam bekleniyor. Akaryakıt seçimden sonra daha da ivmeli şekilde pahalandı. 

otobüsresmi

Uçak Biletine Kaç TL Zam Yapılacak?

Uçak, hali hazırda en pahalı ulaşım aracı iken yeni bir zammın daha gelmesi bu durumu daha keskin kılacak. 1000 TL'den ucuza uçak bileti bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Şimdi ise bu sınırın 1200 TL'ye ulaşması gündemde. En nihayetinde ucuz koltuk bulmak yurt içinde bu kadar zor iken yurt dışı fiyatları da ateş pahası olacak. 

uçakfotoğrafı

Akaryakıta Yeni Zam Gelecek mi?

Son zamanlarda döviz kurlarındaki ve brent petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar, Türkiye'de benzin ve dizel fiyatlarına sürekli olarak yansıdı. Şimdi de sıra LPG fiyatlarına geldi. Beklenen bu yeni zam, akaryakıt fiyatlarını daha da tırmandırabilir. LPG'nin litre fiyatına gece yarısından itibaren eklenmesi beklenen 50 ila 80 kuruşluk artış, LPG'nin litre fiyatını 18 liranın üzerine çıkaracak. Bu durum, hem şehirlerarası taşımacılıkta hem de evlerde kullanılan LPG maliyetlerini artırarak hane ekonomisine ek yük getirebilir. Buna ek olarak, genel akaryakıt fiyatları da bu zamdan etkilenebilir.

Güncel Benzin, Motorin ve LPG Fiyatları

Mevcut fiyatlara bakarsak; İstanbul'da benzinin litresi 36,62 TL, dizelin litresi 40,02 TL ve LPG'nin litresi 17,24 TL seviyelerinde. Ankara'daysa bu fiyatlar sırasıyla 37,14 TL, 40,56 TL ve 17,60 TL. Bu yeni zam, vatandaşları akaryakıt konusunda daha tasarruflu davranmaya ve alternatif yöntemler araştırmaya itebilir. Enerji fiyatlarındaki bu yükselişin ekonomiye genel etkisi de dikkatle takip edilmeli.