Sıfır ve ikinci el otomobilde ÖTV indirimi olacak mı? ÖTV indiriminde son durum ne? ÖTV Matrahları değişecek mi? İlk defa otomobil alacaklar ve aracını yenilemek isteyenler buyrun haberimize...

Son dakika! Pandemi nedeniyle dalgalı seyreden sıfır ve ikinci el otomobil piyasasına ÖTV düzenlemesi! Koronavirüs pandemisi ve küresel çapta yaşanan tedarik sorunları nedeniyle, otomobil fiyatlarında yaşanan sert yükseliş vatandaşları tedirgin ediyordu. Ancak son dönemde pandeminin etkilerinin azalması, aşılamada önemli mesafe kat edilmesi ve vaka - ölüm sayılarında gözle görülür düşüş, piyasalarda normalleşmeyi beraberinde getirdi. Sıfır ve İkinci el otomobil piyasasında son günlerde büyük hareketlilik yaşanıyor. İlk kez araç sahibi olacaklar ve aracını yenileyecekler ise ÖTV indirimini dört gözle bekliyor. Peki ÖTV indirimi olacak mı? 2021 Temmuz ayında ÖTV indirimi müjdesi gelir mi? Bu soruların yanıtları sıklıkla araştırılıyor. Sıfır araçlar için ÖTV indirimi sinyali geldi mi? ÖTV matrahlarında yapılacak ufak bir değişiklik birçok otomobil marka ve modelinde büyük fırsatları beraberinde getirebilir. Detayları haberimizin devamında sizler için hazırladık. 

2. El ve Sıfır Otomobile ÖTV indirimi geliyor!

Koronavirüste yeni normalleşme dönemine geçişle birlikte tüm kısıtlamaların kaldırılması, öte yandan aşılamada alınan mesafe ile birlikte yaz aylarında eski günlere dönülmesinin sağlanması piyasalarda geçmiş hareketliliği geri getiriyor. Hem sıfır hem de ikinci el otomobil pazarında uzun süredir etkin olan durgunluk ve hızlı fiyat yükselişleri artık dengelenebilir seviyeye geldi. Şimdi vatandaşlar sıfır ve ikinci elde fiyatların düşmesini bekliyor. Fiyatların düşmesi için ilk koşul ise ÖTV indirimi. Peki Hükümet'ten sıfır ve ikinci elde ÖTV indirimine yönelik bir adım gelecek mi?

Gerek pandemi şartları, gerekse döviz kurlarının hızlı yükselişi, ÖTV diliminin P'lik kısmında pek fazla marka ve modelde araç bırakmadı. Yüzde 50'lik ÖTV dilimine giren otomobillerin sayısı giderek azaldı.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİNDEN 'ÖTV MATRAH DÜZENLEMESİ' TALEBİ

Yerli üretim otomobilleri özendirmek için geliştirilen ÖTV matrah düzenlemesinde, öyle bir şey gerçekleşti ki birçok yerli üretim model de üst dilimlerde yer almaya başladı. Hâl böyle olunca sektör temsilcilerinden ÖTV matrahlarında düzenleme talebi geldi. Bakanlık, sektör temsilcileriyle temas halinde.

Halihazırda pandemide normalleşme dönemine girilmiş olsa da döviz kurundaki artışlar maliyetleri ve haliyle fiyatları da artırmaya devam ettiği için matrah düzenlemesinin yapılmasına şart gözüyle bakılıyor. Matrah dilimlerinde yapılacak yeni düzenleme ÖTV konusunda hem sektör temsilcilerinin hem de vatandaşın cebini rahatlatabilir. Bakanlığa yakın kaynaklar ise henüz ÖTV'de matrah düzenlemesi değişikliğiyle ilgili resmi bir bilgi paylaşımında bulunmuş değil. Konunun gündemde olduğu ise biliniyor.

ÖTV MATRAH DEĞİŞİKLİĞİ İLE FİYATLAR DÜŞECEK Mİ?

Otomotivde uygulanan matrahlar, geçen yıl itibariyle değiştirilmişti. 1.600 cc motor hacmini geçmeyen otomobillerde vergi matrahı 85 bin TL ila 130 bin TL arasında olan araçlar için P şeklinde uygulanıyor. 130 bin TL ve üzerindeki araçlar için ise