Otomobilinizi Yüzde 50 Düşük Fiyatla Alabileceksiniz! Sıfır ve İkinci Elde Ötv İndirimi Müjdesi

Milyonlarca vatandaşın beklediği haber sonunda geldi. Otomobil almak isteyenler ve halihazırdaki aracını değiştirmek isteyenler indirimli fiyatlardan yararlanabilecek!

Ekonomi 10.08.2021 - 21:07 10.08.2021 - 21:07 Berkay Keskin

ÖTV indirimi ile ilgili yoğun talep karşılık buldu mu? Bilindiği üzere lüks tüketime giren ürünlerde özel tüketim vergisi alınıyor. Sıfır ve İkinci el otomobil fiyatlarındaki artışın ana nedeni olarak gösterilen ÖTV ve pandemi gelişmeleri sonrası sevindiren müjde! ÖTV'siz düşük fiyatla otomobil nasıl alınır? ÖTV indirimi olacak mı? ÖTV indirimi ile fiyatlar nasıl düşecek? Tüm bu soruların yanıtlarını haberimizde sizler için hazırladık.

Koronavirüs pandemisi ve aynı zamanda artan döviz kurları sonrası hızla yükselişe geçen sıfır ve ikinci el otomobil fiyatlarına Devlet müdahalesi gelecek mi? ÖTV konusunda indirim ve yeniden "ÖTV dilimlerinde düzenleme" beklentisi sürerken müjde artık çok yakın. Aracını değiştirmek ve araç sahibi olmak isteyenlerin merakla beklediği ÖTV indirimi konusunda artık adım atılacak. ÖTV'de yaşanacak indirimle birlikte fiyatlar da hızla düşecek. Tatilde olan TBMM'de tatil dönüşü ilk konunun ÖTV indirimi olması bekleniyor. Peki ÖTV'siz indirim nasıl alınır? ÖTV'siz otomobil fiyatları ne kadar? 2021 yılında ÖTV indirimi olacak mı? ÖTV indirimi ile otomobil fiyatları yüzde 50'ye yakın düşecek! 

ENGELLİYE ÖTV İNDİRİMLİ OTOMOBİL SATIŞI

Bir vatandaş, yüzde 40 ve üzeri engelli olduğunu belgelemesi halinde ÖTV indirimli araç sahibi olabiliyor. Engelli vatandaşlara tanınan bu imkan ile H sınıfı ehliyet sahibi ve %40 engelli olan vatandaşlar düşük ÖTV ile uygun fiyata otomobil alım satımı gerçekleştiriyor. Yüzde 40 ve üzeri engelliliği bulunan vatandaşın araç kullanabilmesi için otomobilde bir onarım yapılması gerekiyor ise tam ÖTV muafiyetinden de yararlanmak mümkün oluyor.

Engelli vatandaşın engel oranının %90 ve üzeri olduğu durumlarda da hiç ÖTV ödemeden araç sahibi olabilmesi mümkün. Ancak aracı kendinin kullanabileceğine dair bir sağlık heyet raporuna ihtiyaç bulunuyor. Eğer kişi %90 ve üzeri engelliliği nedeniyle aracı kullanamayacak durumda ise 1 ila 3. dereceye kadar bir yakını tarafından ÖTV'siz araç alım satımı yapılabiliyor. Ayrıca araç satışında engelli vatandaşın da bulunması gerekiyor.

ÖTV İNDİRİMİNİN ŞATLARI NELERDİR?

Engelli vatandaşlara tanınan ÖTV indirimi ve muafiyeti avantajı bir takım şartlarla sağlanmaktadır. Buna göre ÖTV muafiyeti ile satın alınan bir araç, engelli vatandaş üzerine kayıtlı olmalıdır. Aracı kullanacak yakınları adına dahi kayıt yapılamaz. Ayrıca engelli vatandaşların yararlanacağı ÖTV indirimi 5 yıllık süreci kapsar. Yani muafiyet ile araç satın alımlarında 5 yıl dolmadan bu aracın satışı mümkün değildir. 5 yıl için de yeni bir araç alımı da (ÖTV muafiyeti ile) yapılamaz. Ancak mücbir sebep hallerinde yahut aracın perte çıkması halinde 5 yıllık süre şartı aranmaksızn ÖTV muafiyeti ve indirimi ile yeniden araç sahibi olabilmek mümkündür.

2021 YILINDA ÖTV İNDİRİMİ MÜJDESİ

ÖTV indirimi bizzat Cumhurbaşkanı kararı ile yahut TBMM'de çıkarılacak bir yasa ile hayata geçirilebilir. ÖTV indirimi ile birlikte sıfır ve ikinci el otomobil fiyatlarının yarı yarıya düşmesi bekleniyor. Vatanadaşlar da 2021 yılında devam eden ekonomik sıkıntılar ve pandemi koşulları nedeniyle ÖTV indirimini dört gözle bekliyor. ÖTV indirimi konusunda kısa süre içinde müjdeli haberin gelmesi, tüm otomobil fiyatlarının yüzde 50'den fazla düşmesi bekleniyor. Ancak ÖTV indirimi konusunda henüz resmi bir açıklama da gelmiş değil. ÖTV indirimi ile ilgili Hükümetten ve resmi kurumlardan bir açıklama geldiğinde sizlerle paylaşacağız.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@