Avrupa Birliği, uçaklardaki kara kutu zorunluluğunu otomobillere de getirirken detaylar ise şaşırttı.

AB bünyesinde çıkarılan yasa gereği 6 Temmuz 2022 itibarıyla piyasaya sürülen her otomobilin içinde kara kutu özelliğinin yer alacağı öğrenilirken, uygulamada olacak kara kutunun özellikleri dikkat çekti.

Dev organizasyon başlıyor Dev organizasyon başlıyor

Avrupa Birliği'nin araçlara kara kutu özelliğini getirebileceği, ilk defa geçtiğimiz yıl ortaya çıkmıştı ve uçaklarda görmeye alışık olduğumuz kara kutuların artık otomobillere de bulunacağı tarih de belli oldu.

AB, Avrupa'da piyasaya sürülen otomobillerin kara kutu bulundurmasını zorunlu hale getirdi ve 6 Temmuz 2022 itibarıyla piyasaya sürülen her otomobil için gerekli görülen özelliklerin, Temmuz 2024 itibarıyla zorunlu hale geleceği öğrenildi.

Araçlarda kara kutu dönemi başlıyor - Sakarya Yenihaber

Araçlara takılacak kara kutunun incelemeleri, Hırvatistan Ulaştırma ve Trafik Bilimleri Fakültesi'nde tamamlanırken 41 farklı veri toplayacağı öğrenilen kara kutunun, bu verileri olası bir kaza durumunda kazadan 5 saniye öncesine kadar toplayabileceği açıklandı.

Uygulama ile kazaların nedenleri daha iyi anlaşılabilecekken asıl dikkat çeken özellik ise yeni kararla birlikte hız sınırlama teknolojilerinin de otomobillerde zorunlu olacağı açıklaması oldu.

Buna göre "Akıllı Hız Asistanı" (ISA) isimli bir teknoloji entegre edilecek ve bu teknoloji, GPS verilerini kullanarak sürücülerin hızını anlık olarak takip edecek ve hız sınırının aşılması durumunda ise kullanıcıları uyaracağı gibi gerek gördüğü takdirde ise aracı otomatik olarak yavaşlatacak.

Avrupa Birliği ülkelerinde araçlara kara kutu zorunluluğu geliyor

Bu arada yeni araçlarda zaten olacak kara kutunun Türkiye'de ne zaman zorunlu olacağı henüz bilinmiyor.