Otomotiv devleri, Hindistan için üretimi durdurdu!

Otomotiv devleri, Hindistan'da yaşanan oksijen sıkıntısı nedeniyle üretimi durdurmaya karar verdi. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, üretim için bütün otomobil tesislerinin oksijene gereksinim duyduğu ve bir tesisin kapatılması durumunda koronavirüs hast

Dünya 01.05.2021 - 11:06 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Dünyada etkisini gösteren koronavirüsle beraber fabrikaların ilk olarak faaliyetlerini durdurdukları, ardından düşük kapasiteyle de olsa yeniden faaliyete geçtikleri biliniyor. Pandemi nedeniyle dünya genelinde hem üretim rakamlarının hem de satış rakamlarının beklenen seviyenin altına düştüğü görüldü. Bir nebze de olsa pozitif ayrışan Türkiye'nin ihracatı yine de bu durumdan kötü yönde etkilendi. Dünya genelinde 2021 senesinin başlarında toparlanma sürecinin başladığı ifade edildi. Fakat bu kez yarı iletken çip krizi, Süveyş Kanalı'nın trafiğe kapanması ve konteyner tedarik sorunu gibi farklı problemler ortaya çıktı. Hindistan'da vaka sayılarını patlak vermesiyle birlikte şimdi de büyük bir oksijen sorunu patlak verdi. Hindistan'da üretim yapan markalar tarafından üretimin durdurulmasına yönelik karar verildi. 

Hangi markalar üretimi durdurdu?

Honda tarafından yapılan açıklamada, 4 tesiste 15 Mayıs 2021 tarihine kadar motosiklet üretimine son verileceği bildirildi. Toyota tarafından yapılan açıklamada ise 2 tesiste 14 Mayıs 2021 tarihine kadar üretim durduruldu.

Panasonic isimli teknoloji şirketi de ev aletlerinin üretimini gerçekleştiren bazı tesislerde üretimi durdurdu. Maruti Suzuki India Limited, Hindistan'daki koronavirüs hastalarına gerekli yardımı yapabilmek amacıyla araç üretimini geçici süreyle durdurdu. Gujarat ve Manesar'da bulunan fabrikaların da aynı kararı verdiği bildirildi. Haziran'da yapılan senelik bakım kapatmasını öne çeken Maruti Suzuki, söz konusu kapatmayı Mayıs'a çektiğini duyurdu. 

"Koronavirüs hastaları için oksijen tüpü bulunamıyor"

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, üretim için bütün otomobil tesislerinin oksijene gereksinim duyduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, araç komponent üreticilerinin de aynı şekilde oksijen kullandıkları belirtildi. Hindistan'da koronavirüs hastaları için oksijen tüpü bulunamadığına işaret edilen açıklamada, bir tesisin kapatılması durumunda koronavirüs hastaları için daha fazla oksijen tüpü tedarik edilebileceği kaydedildi. Açıklamada, Hindistan'ın tıbbi oksijen bakımından büyük bir kriz yaşadığına işaret edildi. 

Hyundai koronavirüs destek paketini duyurdu!

Hindistan'da üretim gerçekleştiren markalardan biri olan Hyundai de söz konusu ülkede yaşanan oksijen krizini gündeme getirmişti. Hyundai Motor India, koronavirüsün en fazla sarstığı Tamil Nadu, Telangana, Haryana, Delhi ve Maharashtra eyaletlerine yardım etmeye yönelik çok sayıda teşebbüs için koronavirüs destek paketini duyurdu.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@