Otomotiv sektöründeki çip sorunu ne kadar sürecek?

Pandemi nedeniyle çip üreticilerinin üretimlerini azaltması nedeniyle uluslararası otomotiv sektöründe "yarı iletken çip tedarik sorunu" ortaya çıktı. Bu nedenle birçok otomotiv devi üretimlerini durdurdu. Tesla'nın sahibi Elon Musk, yarı iletken çip teda

Teknoloji 27.04.2021 - 09:05 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Pandemi döneminin sosyal hayat, sağlık sistemi ve ekonomi üzerindeki etkileri nedeniyle "yeni normal" adı verilen bir dönem yaşanmaya başlandı. Bu dönemde birçok iş alışkanlığı değişti, sosyal hayatta "kapanma ve mesafe" gibi uygulamalar yaygınlaştı. Birçok sektörün büyük zararlar ettiği bu dönemde ekonomik anlamda büyük sıkıntılar ortaya çıktı. Tüm bu sıkıntılardan otomotiv sektörü de payını aldı.

Zira pandemi nedeniyle alım-satım, yatırım ve tedarik konularında önemli zorluklar ortaya çıktı. otomotiv sektörünün hayat damarlarından biri olan yarı iletken çiplerin tedarikinde yaşanan sorunlar nedeniyle birçok dev otomobil firması üretimini durdurdu.

Musk: Bu gerçekten de ciddi bir sorun"

Üretim kapasitesinin düşmesi, uluslararası taşımacılığın zorlaşması ve zarar eden fabrikaların başka alanlara yönelmesi nedeniyle uluslararası otomotiv sektöründe "yarı iletken çip tedarik sorunu" ortaya çıktı. Bu sorunun tehlikelerinden bahseden kişilerden biri de elektrikli otomobil üretii alanında öncü olan Tesla'nın sahibi Elon Musk oldu.

Uluslararası düzeyde yaşanan "yarı iletken kıtlığının" ciddi bir sorun olduğunu aktaran Musk, bu sorunun yaklaşık olarak 6 ay devam edebileceğini kaydetti. Öte yandan Tesla Model S dağıtımlarının büyük ihtimalle Mayıs ayında başlayacağını söyleyen Musk, bu modelin seri üretiminin ise gelecek yıl yapılacağını duyurdu.

Chuck Robbins: Kasım ayına kadar sürer"

Uluslararası "yarı iletken çip tedarik sorunu" hakkında açıklama yapan bir başka isim ise teknoloji şirketi Cisco Systems CEO'su Chuck Robbins oldu. Çip üreten şirketlerin kapasitelerini artırmak için çalışmaya devam ettiğini aktaran Robbins, bu krizin Kasım ayına kadar sürebileceğini söyledi. Pandemi döneminde çip üretiminin düştüğünü ancak talebin ters orantılı olarak yükseldiğini vurgulayan Robbins, talebin artmasının kendilerini şaşırttığını vurguladı. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@