Otomotivde Çip Krizi: TOFAŞ Üretime 2 Hafta Ara Verdi

Koronavirüs pandemisinin en önemli etkilerinden biri, sanayide bazı önemli ürünlerin tedariğinde yaşanan sorunlar oldu. Bazı üretici şirketlerin üretimini kısmasının ardından dünyada birçok şirket, kritik sanayilerde kullanılan yarı iletken çipleri temin

Güncel 18.03.2021 - 17:20 04.05.2021 - 04:20 İlan35

Koronavirüs pandemisinin en önemli etkilerinden biri, sanayide bazı önemli ürünlerin tedariğinde yaşanan sorunlar oldu. Bazı üretici şirketlerin üretimini kısmasının ardından dünyada birçok şirket, kritik sanayilerde kullanılan yarı iletken çipleri temin etmekte zorluk yaşadı. Bu şirketlerden biri olan TOFAŞ, bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklamada üretime 2 hafta ara verme kararı aldığını açıkladı.Renault da üretime ara vermişti


TOFAŞ’tan önce, Türkiye’nin en büyük otomotiv üreticilerinden Oyak Renault da üretime ara vermişti. TOFAŞ’tan gelen bilgiye göre şirket 19 Mart Cuma ile 5 Nisan Pazartesi günü arasında 2 hafta üretim yapmayacak.Şirketten açıklama: İşten çıkarma olmayacakİşten çıkarma ile ilgili bir durumun söz konusu olmadığını ifade eden TOFAŞ, şu açıklamayı yaptı: 


Geçtiğimiz yıldan beri tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi nedeniyle otomotiv endüstrisi de dahil olmak üzere küresel ölçekte birçok sektörü etkileyen elektronik bileşen (mikroçip) tedarik sorunu yaşanmaktadır. TOFAŞ, ürünlerindeki yüksek teknoloji, giderek artan elektronik bileşen kullanımı ve dünya ile bütünleşik üretim sistemi sebebiyle söz konusu mikroçip tedarik sorunundan etkilenmektedir.


Bu kapsamda bünyesinde söz konusu mikroçiplerin kullanıldığı bazı parçaların yurtdışından tedarik ve teslimat süreçlerindeki aksamalar sebebiyle 19 Mart 2021 akşamı mesai bitiminden 5 Nisan 2021 tarihine kadar iki hafta süreyle fabrikamızda üretim faaliyetlerine ara verilecektir.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@