ÖTV İndirimi Sonra İkinci El Otomobilde İndirim Müjdesi! 2. El Otomobil Fiyatları Bakın Ne Zaman Düşecek

Geçtiğimiz günlerde ÖTV matrahlarında Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılan düzenleme sonrası bazı model ve marka sıfır otomobillerde fiyatlar düşüşe geçmişti.

Ekonomi 14.09.2021 - 23:04 14.09.2021 - 23:05 Berkay Keskin

Şimdi gözler 2. el otomobil fiyatlarına çevrildi. İkinci el otomobil piyasasında fiyatlar ne zaman düşecek? Sorusu sıklıkla yanıt arıyor. 2. el otomobil fiyatları düşecek mi, ne zaman düşecek? 2. el otomobil fiyatlarında ne kadar indirim olacak? Tüm bu soruların yanıtları Sıfır ve İkinci el piyasası uzmanlarından derlediklerimizle haberimizde sizlerle...

ÖTV düzenlemesi ile sıfır araç modellerinin birçoğunda fiyatlar düşüşe geçti. ÖTV matrahlarındaki değişiklik sonrasında birçok marka ve modelde sıfır otomboiller bir alttaki vergi dilimine geçmiş oldu. Sıfır otomobil fiyatlarında tam 50 bin TL'Ye kadar indirim müjdesi yaşandı. Şimdi gözler ikinci el otomobil fiyatlarına çevrildi. 2. el otomobil fiyatları düşecek mi, ne zaman düşecek? İkinci el otomobil fiyatlarında ne kadar indirim olacak? Bu soruların yanıtları merakla araştırılıyor. Sıfır otomobillerde yaşanan indirim sonrası ikinci el piyasasında güncel fiyatlar ve indirim beklentisine dair sektör temsilcilerinden özel bilgiler haberimizin devamında sizlerle.

ÖTV İndirimi Sıfır Otomobil Fiyatlarını Düşürdü!

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılan ÖTV'de matrah güncellemesi sonrası sıfır otomobillerin birçok modelinde fiyatlar aşağı çekilmişti. Bilindiği üzere ÖTV matrah güncellemesi ile %50'lik ÖTV diliminde üst sınır 130 bin TL'den 150 bin TL'ye çıkarılmıştı. Bu çerçevede 300 bin TL dolaylarında satılan sıfır otomobil fiyatları dahi alt vergi dilimiyle daha uygun fiyatlara satışa sunulmaya başladı. Vatandaşlar, sıfır otomobillerde tam 50 bin TL'ye varan indirim fırsatlarını yakalamış oldu.

Gözler İkinci El Otomobil Fiyatlarında

ÖTV matrah güncellemesi ile sıfır otomobil fiyatları düşse de gözler ikinci el otomobil fiyatlarına da çevrildi. ÖTV indirimiyle sıfır araçlar kadar ikinci el otomobil fiyatlarının da düşüşe geçmesi bekleniyor. Sektör temsilcileri de ÖTV matrah düzenlemesinin sıfır araçlar kadar 2. el otomobil fiyatlarını da etkileyeceğini vurguluyor.

Sıfır araç piyasasında tam 60 bin TL'ye kadar varan indirimler piyasayı hareketlendirecek. İkinci el otomobil piyasasında, ilk etapta talebin azalması mümkün gözükse de sıfır otomobillerdeki indirim furyası ikinci el fiyatlarına da sirayet edince ikinci el piyasası da hareketlenecek.

İkinci El Fiyatları Yüzde 3 Düşecek

ÖTV matrah güncellemesinin ikinci el otomobil fiyatlarına etkisiyle ilgili konuşan Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, bu düzenlemenin ikinci el fiyatlarına hemen etki etmesinin mümkün olmadığına işaret etti. 2. el fiyatlarında düşüşün kısa vadede değil orta ve uzun vadede mümkün olacağını aktaran Yalçın, 2-3 ay içerisinde ikinci el otomobil fiyatlarında da düşüşün gerçekleşebileceğini, bu düşüşün de %2 ila %3 arasında değişebileceğini dile getirdi.

Kur Artarsa Yeni ÖTV Düzenlemesi Gerekebilir

Döviz kurlarında artış yaşanmaya devam ederse araç maliyetleri de bir o kadar artış gösterecek. Hâl böyle olunca ÖTV matrahlarındaki güncelleme ilerleyen dönemde yetersiz kalabilir ve böylece yeni bir düzenleme ihtiyacı doğabilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@