2023 Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili seçimlerine sayılı günler kala piyasalar hareketlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yeniden seçilmesi halinde ticari araçlara ÖTV indirimi uygulanacağı açıklandı. 2. El otomobil piyasasına bomba gibi düşen ÖTV indirim duyurusu ilan sayısında patlama yaşanmasına neden oldu. Peki, 2 el araba fiyatları ne kadar düştü? Seçimden önce 2. El araba almak doğru mu? İşte detaylar…

Türkiye’deki 64 milyon seçmen 14 Mayıs 2023 tarihinde sandık başına gidecek. TBMM’de görev alacak 28’inci dönem milletvekilleri ve Cumhurbaşkanı seçilecek. Ramazan Bayramı’nın sona ermesi ile birlikte Türkiye’de seçimin sıcak gündemi belirleyici olmaya başladı. Cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu tarafından ÖTV indirimiyle ilgili vaatler açıklandı. İlk olarak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından gençlerin ilk otomobillerini satın almaları halinde ÖTV’nin kaldırılacağı vaadi gündeme gelmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise ticari araç satın alan esnaflardan ÖTV alınmayacağını açıkladı. 2. El otomobil piyasasına olumlu yönde yansıyan açıklamalar satışların artmasını sağladı.

HaberOrtasatisi_en_kolay_ikinci_el_araclar_resizeimage_10

ÖTV İndirimi Hangi Araçları Kapsayacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından seçim vaadi olarak sunulan ÖTV düzenlemesinin detayları ortaya çıktı. ÖTV’den muaf tutulacak araçların listesi açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 14 Mayıs 2023’te yeniden seçilmesi halinde sadece ticari araçlarda ÖTV indirimi uygulanacak. Şehir içi taksi, dolmuş, otobüs, minibüs, midibüs, çekici ve kamyon cinsinden otomobiller için ÖTV muafiyeti hakkı tanınacak. Binek arabalar içinse ÖTV indirimi uygulanması beklenmiyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ÖTV düzenlemesiyle ilgili sunduğu seçim vaadi ise hem ticari hem de binek otomobilleri kapsıyor.

indir-20

2. El Araba Piyasasında Yoğunluk Başladı

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre geçtiğimiz ay 650 bin otomobilin satışının yapıldığı belirlendi. 650 bin otomobilin sadece 80 bininin sıfır olduğu; geriye kalanların ise ikinci el araba statüsünde yer aldığı belirlendi. Otomobil fiyatlarının artmasından dolayı en çok satışı yapılan 2. El araba modellerinin 15 yaş ve üstü olduğu açıklandı. Ülkemizdeki her 16 kişiden 1’ine otomobil düştüğü de açıklanan bilgiler arasında yer aldı. 2020 yılında ise her 8 kişiden 1’ine otomobil düştüğü açıklanmıştı. Otomobil yaşının artması ise fiyatlar ile doğrudan paralel şekilde ilerleyen bir durum olarak belirlendi. 2023 Genel Seçimleri öncesinde ÖTV muafiyetinin uygulanacağı vaadi ise piyasaların hareketlenmesini sağladı.  

ikinci-el-otomobil-satisina-iliskin-kisitlamanin-detaylari-belli-oldu-1052702-5

2. El Araba Fiyatları Arttı Mı?

Cilt Bakımı Sırları Cilt Bakımı Sırları

ÖTV muafiyetinin uygulanmasından önce otomobilini değiştirmek isteyen vatandaşların fiyat kırdığı tespit edildi. Özellikle, online otomobil satışı yapılan sitelerdeki ilan sayılarının arttığı görüldü. 2. El araba fiyatlarında da bir önceki aya kıyasla indirim uygulandığı gözlemlendi. Dünya genelindeki otomobil piyasasını etkilen çip krizi ise sıfır otomobillerin fiyatlarının düşmesini engelliyor. Piyasada yeteri kadar sıfır araba olmadığı için 2. El otomobil piyasası rağbet görmeye devam ediyor. Oto galericiler tarafından fiyatların yaz aylarına doğru daha çok artması bekleniyor. Otomobil piyasasında en çok satışın yapıldığı dönem yaz mevsimi olarak kabul ediliyor. Oto galericiler ise 2023 Genel Seçimi’nin sonucuna göre piyasadaki hareketin artacağını düşünüyor. Seçim öncesi otomobil satışına temkinli yaklaşan ve beklemeyi tercih eden vatandaşların sayısının da arttığı belirlendi.