Kişisel sosyal medya hesabından, 'Kadir Gecesi özel, Rabbim kabul etsin' paylaşımında bulunduğu için işten atılan ve hakkında soruşturma başlatılan Pegasus çalışanı Onur T. ifadesini verdi ve sonuç yine sosyal medyada gündem oldu.

Savcılık Onur T.'yi 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' suçundan tutuklama istemiyle mahkemeye sevk ederken Onur T. çıkarıldığı mahkemede adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Geçtiğimiz günlerde Pegasus Hava Yolları'nda bir grup çalışan içki masasında fotoğraf çekilerek sosyal medyada "Kadir Gecesi özel, Rabbim kabul etsin" ifadeleriyle paylaşmıştı.

Ülkede yaşanılan tonca yolsuzluk, kaçakçılık, taciz, kadın cinayeti ve Atatürk’e hakaret davalarında da aynı hassiyetin beklendiği İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı ise, gayet hızlı ve başarılı şekilde Pegasus çalışanı Onur T. hakkında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan soruşturma başlatmış ve Pegasus ise çalışanı işten çıkartmıştı.

oruşturma kapsamında olan Pegasus çalışanı Onur T. dün, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Güvelik Şube Müdürlüğü'nde ifade verdi ve Onur T.'nin ifadesine Cumhuriyet gazetesinden Mehmet Oflaz ulaştı.

Cumhuriyet gazetesinde Mehmet Oflaz imzası ile yer alan özel haberde Onur T.’nin ifadesine de yer verildi.

TC'si 0,2,4,6,8 ile Bitenler Dikkat! Kira Destek Ödemesi İçin e-Devlet'e Girin! TC'si 0,2,4,6,8 ile Bitenler Dikkat! Kira Destek Ödemesi İçin e-Devlet'e Girin!

"Olay günü iş arkadaşımın doğum günü olması sebebiyle bir grup arkadaşımla buluştuk. Arkadaşlarımın kimisi Pegasus çalışanı, bazısı başka havayolu  çalışanı, bazısı da dışarıda özel sektörde çalışan arkadaşlarımdı. Bahse konu fotoğrafı selfi olarak ben çektim ve İnstgram isimli uygulumada hikaye olarak 'Kadir Gecesi özel ve Rabbim kabul etsin' notlarını ekleyerek paylaştım. Instgram hesabım kapalı bir hesaptı sadece arkadaşlarımın görebildiği bir hesaptı. Gece saat 04.00'te paylaşımımın çeşitli sosyal mecralarda dolaştığını ve ifşa edildiğini öğrendim. Durum böyle olunca ve bana yönelik çok sayıda tehdit içerikli mesaj atılmış olduğunu görünce hesabımı kapattım.

Gün içerisinde işimle ilgili eğitimim vardı. Eğitim devam ederken Pegasus Etik Kurulu'ndan çağrıldım ve durumu onlara anlattım. Süresiz izne çıkarıldığım bana tebliğ edildi. İkametime geçtiğimizde tekrar arandım ve istifa etmem istendi. Korkup evimden çıkamadığımı söylemem üzerine reesen Pegasus tarafından işten çıkartıldım.

Benim bu paylaşımı yapmamdaki amacım İslam dinini ve inananları rencide etmek, galeyane getirmek ve hakaret etmek asla olmaz. O gecenin Kadir Gecesi'ne denk gelmesi benim de alkollü olmamın etkisiyle paylaştığımı düşünüyorum. Sonra gece yarısı hikayeyi kaldırıp, hesabımı kapattım. Böyle bir konuyla gündeme geldiğim için çok pişmanım ve üzgünüm. İşimi kaybettim. Benim İnstgram hesabım dışarıya kapalıydı, burada paylaşımımı görüp beni dışarıya ifşa eden arkadaşım her kimse beni toplumun önüne attı ve işimden oldum.''

Hedef haline getirtilen Onur T. Güvenlik Şube Müdürlüğü'nde ifadesini vermesinin ardından İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nda da ifade verdi.  İlginç olan bir diğer durum ise Onur T. ifadeye kendi gitmiş olmasına rağmen savcının 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' suçundan tutuklanma talebi ile İstanbul Anadolu 2. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk etmesi oldu.

Neyse ki mahkeme, Onur T.'nin tutuklama tedbirini ölçülü bulmayarak, adli kontrol şartıyla serbest bıraktı.