Milyonlarca veli yeni yılda özel okul ücretlerine gelecek zam oranlarını yakından takip ediyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer özel okulların ücretleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…

Milyonlarca veli yeni yılda özel okul ücretlerine gelecek zam oranlarını yakından takip ediyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer özel okulların ücretleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…


Yeni yılın gelmesi ile birlikte birçok sektörde zam haberleri gelmeye devam ederken eğitimin temel taşlarından olan özel okulların zam oranı merak konusu oldu. Bu kapsamda 2023 yılında uygulanacak zam ile özel okul ücretleri öğrencilerin ve velilerin gündeminde yer alıyor. Konu ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’ den önemli açıklamalar geldi. 

ozel-okul-tesviklerinde-ilk-odeme-yapildi1510142657-900


Özel Okullarla İlgili Beklenen Açıklama Bakan Özer’den Geldi!


2023 yılının gelmesi ile birlikte özel okullara ne kadar zam yapılacağı en çok merak edilen konular arasında yer aldı. Konu ile ilgili yönetmelik kapsamında en fazla %105 oranında zam yapılabilir. Ancak bu oranın ne kadar olacağı henüz netlik kazanmadı. Bugün açıklanan enflasyon rakamları ile memur ve emekli maaşları netlik kazanırken özel okullara gelecek zam oranı merak konusu oldu. 


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), her ay enflasyon rakamlarını açıklayarak piyasalara yön veriyor. Kritik enflasyon ramakları olan aralık ayı rakamları da bugün yayımlandı. TÜİK’ in açıklamış olduğu verilere göre 2022 yılı aralık ayında TÜFE %1,18 oranında yükseltmiştir. Aralık’ ta artış ile beraber yıllık enflasyon bir önceki aya göre 20,12 puan azalarak %64,27 oranında gerçekleştiğini görüyoruz. 


Açıklanan enflasyon rakamlarının ardından gözler emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam oranlarına çevrilmişti. Son altı ayın enflasyon rakamları göz önünde bulundurulduğunda memurlar, %7,8 oranında enflasyon farkı alacağı belirtildi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklama ile memur ve emekli maaş zamlarına %25 oranında zam yapılacağı belirtildi. 

ozel_okul_lar_icin_en_az_500_m_bahce_sarti_getirildi_h14085_1346e


Özel Okulların Zam Oranı Ne Kadar Olacak?


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Enflasyondaki düşüş seyrinin devam edeceğini göreceğiz. Bu yıl enflasyonun üzerindeki köpüğü tamamen alıp, önümüzdeki sene gündemimizden tamamen çıkartmayı hedefliyoruz. Maaş artış oranı yüzde 16.48 olarak ortaya çıkmıştır. SSK ve Bağ-kur emeklilerinde bu oran 15.4 olarak çıkmıştır.

Memur, memur emeklileri ve diğer tüm emeklilerimizin maaş artış oranını yüzde 25 olarak uygulayacağımızın müjdesini vermek istiyorum. Eş durumu mazereti için diğer eşin de kamu personeli olma şartı aranmayacak. Kullanılmayan izinleri bir sonraki yıla aktarabilecekler. Ücretsiz izne ayrılma hakları da bulunacak” ifadelerini kullandı.


Yeni yılda özel okul ücretlerine yapılacak zam oranları merak konusu oldu. Konu ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Özer, “2023 yılında özel okullarda yapılacak zam oranı yarın açıklanacak. TEFE-TÜFE oranları bugün belli oldu. İnşallah yarın öğleden sonra özel eğitim kurumlarının tüm temsilcileriyle birlikte bir değerlendirme yapacağız. Sadece TEFE-TÜFE oranlarına bakmayacağız. Çünkü 2023 yılında enflasyonun düşme beklentisi çok yüksek.

Cüzdanında Akbank kartı olanlara yeni haber! Son dakika açıklama yapıldı! Cüzdanında Akbank kartı olanlara yeni haber! Son dakika açıklama yapıldı!

Velilerimizin çıkarlarını koruyacak şekilde yeni oranı yarın belirleyeceğiz ve kamuoyuna duyuracağız” ifadelerini kullandı. Ayrıca Bakan Özer, “6 Şubat itibarıyla okul öncesindeki tüm çocuklarımıza hiçbir ayrım yapmadan ücretsiz yemek vereceğiz” belirtti. 


Milyonlarca veli bugün açıklanan enflasyon rakamlarının ardından özel okullara yapılacak zam oranlarını araştırmaya başladı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’ in açıklamasını yakından takip eden veliler sözleşmeleri imzalamadan bekletiyor. İsteyen veliler de sözleşmeleri imzaladılar. Gelecek açıklamada zam oranlarının açıklanmasından kaynaklı veliler bakanlıktan gelecek habere gözlerini çevirmiş durumda. Çocukların gelecekleri ve toplumun geleceği açısından eğitimin daha erişilebilir ve uygun fiyatlı olması gerekmektedir.