Özel Sektör Çalışanlarına Ödeme Müjdesi! Herkes Yararlanacak

Özel sektördeki milyonlarca çalışan, Koronavirüs salgınında artan vaka ve ölüm sayıları nedeniyle ilan edilen tam kapanma dolayısıyla ilan edilen tam kapanmadan ötürü ücretsiz izne çıkarılmış yahut..

Ekonomi 14.05.2021 - 17:23 14.05.2021 - 17:24 Berkay Keskin

Özel sektördeki milyonlarca çalışan, Koronavirüs salgınında artan vaka ve ölüm sayıları nedeniyle ilan edilen tam kapanma dolayısıyla ilan edilen tam kapanmadan ötürü ücretsiz izne çıkarılmış yahut kısa çalışmaya tâbi tutulmuştu. Bu süreçte ekonomik olarak zorluk yaşayan özel sektör çalışanlarına müjde geldi! Ramazan Bayramı'nda da çalışan özel sektör çalışanları, Mayıs ayı maaşlarını ek ödemeleri olarak alacaklar. Bayramda çalışan kişi ne kadar maaş alır? Bayramda çalışmaya devam eden özel sektör çalışanına ödenecek fazla mesai ücreti ne kadar? Tüm bu soruların yanıtları haberimizde sizlerle...

Milyonlarca özel sektör çalışanı, 29 Nisan - 17 Mayıs 2021 tarihleri arasında ilan edilen Tam Kapanma nedeniyle ücretsiz izne çıkarıldı. Bu süreçte ücretsiz izin nakdi desteği ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanarak ekonomik olarak desteklenen çalışanlar, 17 Mayıs itibariyle ekonomide ve sosyal hayatta yeni adımlar bekliyor. Öte yandan Ramazan Bayramı'nda da çalışan özel sektördeki vatandaşlar da araştırmalara başladılar. Ramazan Bayramı günlerinde çalışan özel sektör çalışanlarına ne kadar ek ödeme yapılacak?

Bayramda Çalışana Ek Ödeme

Ramazan Bayramı boyunca sokağa çıkma yasağı ve tam kapanma kısıtlamaları sürdürülüyor. Ancak kısıtlamalara rağmen pek çok sektörde açık olan işyerlerinde yüz binlerce özel sektör çalışanı mesai yapmaya devam ediyor. Bayramda tatil yapamayıp çalışmak zorunda olanlara, çalıştıkları kurum ve işyerleri tarafından ek ödeme müjdesi geliyor. İş Kanunu'nda da yer aldığı üzere, bayram günlerinde yapılan çalışmalar fazla çalışma olarak kabul edilerek fazla mesai ücreti ödenmesi gerekiyor. İşveren, bayram çalışması yapan işçiye fazla mesai ücreti yerine izin teklifinde bulunamıyor.

Fazla Mesai Ücreti Ne Kadar?

2021 yılında Ramazan Bayramı izni, 12 Mayıs Çarşamba öğleden sonra başlayıp 13-14-15 Mayıs 2021 tarihlerinde devam edecektir. Toplam 3,5 günlük resmi tatilde çalışan vatandaşlar ise fazla mesai ücretine hak kazanacaklardır. 

Bayram günleri çalışan vatandaşlar, günlük ücretlerinin 2 katı tutarında fazla mesai ücretine hak kazanacaklardır. Asgari ücretli bir çalışan için bir bayram gününde çalıştığı için hak ettiği ücret 329,70 TL olacaktır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@