Hükümetin asgari ücret ile ilgili yeni kararı beklenirken, pek çok firma ise çalışanlarına zam yapmaya başladı bile...

Bazı firmaların ücretlere seyyanen bin TL ile 1.500 TL arasında artış yaptığı açıklanırken enflasyondaki artışın sürmesi, çalışan kesimin alım gücünün düşmesine neden olduğu gerekçe gösterildi.

Çalışanların gözü hükümetin açıklayacağı asgari ücret kararına çevrilmişken, enflasyonun altında kalan çalışanlar için çok sayıda firma ise çalışanlarına  zam yapmak için hareket geçti. 

Erdoğan'dan Korkutan Haber Geldi! Erdoğan Hastalandı! Sağlık Durumu Nasıl? Corona mı? Üzen Haberi Refik Özen Verdi! Erdoğan'dan Korkutan Haber Geldi! Erdoğan Hastalandı! Sağlık Durumu Nasıl? Corona mı? Üzen Haberi Refik Özen Verdi!

Açıklanan zam oranlarının yüzde 15 ile 35 arasında değiştiği görüldü.

Buna göre, AYD Otomotiv Endüstri firması çalışanlarına ek bin 500 TL zam ve bir maaş ikramiye, Şakalak Tarım Makineleri firması personellerine  bin TL ile bin 500 TL arasında zam, Fahrettin Erdiren Dişli Sanayi  çalışanlarına bin TL zam yaparken hükümetin kararına göre, artış yapacak. Ünver Group çalışanlarına ek yüzde 15 zam yapacağını açıkladı.

Baride Makine temmuz ayı itibariyle ücretlere yüzde 35 zam yapacağını açıklarken, Panelsan ücretlere ve yemek ücretlerine yüzde 25 yapılacağını, bayram çeklerinde ise yüzde 33 artış olacağını dile getirdi. KMC Group 1 Temmuz'dan itibaren ücretlere yüzde 30 zam yapılacağını aynı zamanda her personele Kurban Bayramı öncesinde 10 bin lira ödeme yapacağını açıkladı.

Özel sektör karar verecek! Maaşlara zam - Çalışma Hayatı Haberleri

Baran Motor Bobinaj ücretlerde iyileştirmeler olduğunu duyururken Tolkar Makine, ücretlere yüzde 15 ile 25 arasında zam yapılacağını dile getirdi. Tezcan Grubu, ara zam olacağını açıkladı. Erbakır, 1 Haziran'da zam yapan firma, Kurban Bayramı ikramiyesinide bin TL'ye çıkardı. Askon Demir Çelik, zam yapacağını açıkladı. Abalıoğlu Lezita, 1 Haziran'dan itibaren  tüm çalışanların ücretlerine yüzde 25 oranında zam yaptığını dile getirdi.

Bu arada Necdet Buzbaş ise yaptığı açıklamada, “Firmalar bu desteği çalışanlarına verirken, devletin bundan vergi alması doğru değil. Çünkü adam yüzde 25 zam yapıyorsa zaten yüzde 10’nu vergiye gidecek. İşverenin yaptığı iyi niyetli destek motivasyonu yarı yarıya düşecek. Yani, çalışanın eline de bir şey geçmeyecek. Onun için yüzde 25 büyük gibi görünüyor ama hem vergisi hem de ücretindeki o artış nedeniyle vergi diliminin artmasına yol açacak. Pirince giderken bulgurdan olacaklar. Asgari ücretle endekslersek zaten hiçbir şey ifade etmez” sözleri ile durumu anlattı.

Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği (TKSD) Başkanı Haluk Erceber ise  “Firmalarımız yılbaşında yüzde 40 ila 50 oranında bir zam yapmıştı. Yeni süreçte de yüzde 35 civarında bir zam yapmaları bekleniyor” dedi.

Kaynak: Oda TV - Dünya Gazetesi Mehmet Hanifi Gülel, Osman Kılıç, Zehra Oruç, Nihat Delibaşı, Osman Boyacı, İbrahim Çiçekçi