Özlem Türeci'den korkutan "aşı" açıklaması!

Kocası Uğur Şahin ile birlikte dünyada ilk Covid-19 aşısını geliştiren Özlem Türeci, aşı uygulandıktan sonra koronavirüse karşı insanın bağışıklığının süre içerisinde zayıfladığını kaydederek, tıpkı mevsimsel grip salgınlarında olduğu gibi senelik olarak

Sağlık 24.04.2021 - 06:16 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Covid-19 (yeni tip koronavirüs) aşısının ilk geliştiricilerinden BioNTech firmasının Türk kurucu ortağı ve firmanın baş tıbbi sorumlusu olan Dr. Özlem Türeci, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir televizyon kanalının canlı yayınlanan programının konuğu oldu.

"Yıllık aşıların olunması gerekebilir"

Pfizer firmasıyla birlikte geliştirdikleri Covid-19 aşısının 3'üncü dozunun uygulanmasına da ihtiyaç olabileceğini belirten Dr. Özlem Türeci, aşı uygulandıktan bir zaman sonra koronavirüse karşı insanlardaki bağışıklığın zayıfladığını kaydederek, tıpkı mevsimsel grip salgınında olduğu gibi senelik olarak Covid-19 aşılarının yaptırılmasının gerekebileceği öngörüsünde bulundu.

"En geç 1 yıl sonra 3'üncü dozun yapılması gerekli"

BioNTech firmasıyla birlikte dünyanın ilk aşısını geliştiren Pfizer firmasının Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Albert Bourla da, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, en geç 1 yıl içinde 3'üncü doz Covid-19 aşısının yaptırılması gerektiğini, Covid-19 aşılarının tıpkı mevsimsel grip aşıları gibi ömür boyu koruma sağlayamayacağını bildirmişti.

Moderna firmasının üst düzey yöneticisi Corinne M. Le Goff ise geçtiğimiz hafta Albert Bourla ve Özlem Türe'nin açıklamaları ile örtüşen ifadeler kullanmış ve aşı dozunun 2022 senesinde uygulanacağını kaydetmişti.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@