“Palu ailesi” ile ilgili davada yeni gelişme!

Kocaeli’nde Meryem Tahnal’ın öldürülmesiyle alakalı olarak yargılanan Palu ailesi ile Palu’ların damadı Tuncer Ustael ile ilgili mütalaa açıklandı.

Güncel 30.04.2021 - 04:44 04.05.2021 - 04:18 İlan35

2008 yılında Kocaeli ili Körfez ilçesinde Meryem Tahnal ile kızı Melike Tahnal’ın ortalıktan kaybolması hakkında takipsizlik kararı verilmesi sebebiyle kapatılan dosyanın tekrar açılması ile 6 kişiden oluşan Palu ailesi 2019 senesinde tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

Palu ailesini yargılayan mahkeme tarafından açıklanan kararın bozulması sonrası 2020 senesine Sakarya Bölge Mahkemesi 1. ACM (Ağır Ceza Mahkemesi) tarafından 6 sanığın savunmasının tek bir avukat tarafından yapılmasının usullere aykırı olduğu kaydedilerek, 6 sanık yeniden hakim karşısına çıkarılmıştı.

Kararın bozulması sonrası sanıklar üçüncü defa yargılanmaya başlandı. Kocaeli 7. ACM (Ağır Ceza Mahkemesi) tarafından yapılan duruşmaya tutuklu sanıklar Palu ailesinin damadı Tuncer Ustael ile Palu ailesi ferdi İsa Palu ile tutuksuz sanıklar Fatih Palu ve Havva Palu gelirken, diğer tutuklu sanıklar Emine Ustael ile Ayşe Palu duruşmaya mazeretleri sebebiyle gelemedi.


 
Ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı mütalaasını açıklayarak, sanık damat Tuncer Ustael hakkında, Meryem Tahnal’ı “eziyet çektirerek, canavarca hisle, alt soy ya da üst soydan birine veya eşine ya da kardeşine karşı kasten öldürme” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılması, ayrıca “bir insanı hürriyetten yoksun kılma” suçundan 4 seneden 14 seneye kadar hapis cezası ile cezalandırılması, “kredi kartı ve banka kartının kötüye kullanılması” suçundan da 3 seneden 6 seneye kadar hapis ile cezalandırılması isteminde bulundu.

Savcı mütalaasında, suçun işlendiği dönemde Fatih Palu’nun yaşının küçük olması nedeniyle suçunda indirim yapılması, diğer tüm sanıkların ise “kasten adam öldürmeye yardımda bulunma” ve “insanı hürriyetten yoksun kılma” suçundan hepsi için ayrı ayrı 16 yıldan 23 yıl 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması talebinde bulundu. 

Mütalaa karşısında ek süre istediler

Son olarak bir şey söyleyip söylemeyecekleri sorulan sanıklar yine suçsuz olduklarını iddia ettiler ve beraatlerinin verilerek tahliye edilmelerini istediler. Kocaeli 7. ACM heyeti, sanık avukatları tarafından mütalaanın incelenmesi için ek süre istemeleri üzerine duruşmayı iler ibir tarihe erteledi.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@