Pandemi döneminde Japon erkekleri kişisel bakıma yöneldi!

Pandemi döneminde birçok sektör küçülmeye gitti ancak Japonya'daki erkek kozmetik sektörü bunlardan birisi değil. Bir erkek kuaförünün işletmecisi olan Takumi Tezuka ve kozmetik şirketi yöneticisi Yoshiyuki Matsuo, pandemi döneminde orta yaştaki erkekleri

Dünya 21.04.2021 - 14:59 04.05.2021 - 04:19 İlan35

Pandemi nedeniyle dünyanın birçok ülkesinde çeşitli sektörler çöküşe geçti. Spor kulüpleri seyirci yasağı nedeniyle büyük kayıplara uğradı, tiyatrolar ve sinemalar kapandı, yolculukların azalması nedeniyle havayolu, otobüs ve tren işletmeleri zarar etti. Bu dönemde kapanan kafe ve restoranların işletmecileri kiralarını ödemekte zorlandı ve birçoğu iflas etti, işletmelerde çalışanlar ise aylar süren işsizliğe mahkum oldu. 

Koronavirüs salgını birçok sektöre zarar verse de bazı sektörler bu dönemde çıkış yakalamayı başardı. Pandemi döneminde çıkışa geçen sektörlerden biri de Japonya'daki kozmetik sektörü oldu. Pandemi nedeniyle çalışmalar daha çok eve taşındı, toplantılar online olarak gerçekleştirilmeye başlandı. Online toplantılara katılan Japon erkeklerinin de bu dönemde kuaförleri daha çok ziyaret ettiği ve çeşitli makyaj malzemeleri aldığı ifade edildi.

Erkek bakım ürünleri markası Uno'da çift haneli büyüme!

Shiseido isimli kozmetik şirketi, konuya ilişkin AP haber ajansına bilgi verdi. Şirketin sahip olduğu erkek bakım ürünleri satan Uno markasının, pandemi döneminde "çift haneli büyüme" rakamlarıyla dikkat çektiği belirtildi. Japonya'da iş görüşmelerine son derece önem verildiğini kaydeden Uno yöneticilerinden Yoshiyuki Matsuo, özellikle toplantılara katılan erkeklerin çeşitli bakım malzemeleri satın aldığını dile getirdi. 

"Bilgisayar ekranında yüzlerini yakından görmeye başladılar"

Tokyo'da Ikemen-Works isimli bir erkek kuaförünün işletmecisi olan Takumi Tezuka, pandemi döneminde erkek müşterilerinin sayısının arttığını vurguladı. Eskiden daha çok 20'li yaşlardaki erkeklerin kuaföre geldiğini belirten Tezuka, pandemi döneminde daha çok 40-70 yaş arasındaki müşterileri ağırladıklarını kaydetti.

Evlerinden online toplantılara katılan kişilerin bilgisayar ekranında yüzlerini net bir şekilde gördüğünü söyleyen Tezuka, bu nedenle bu yaş grubundaki erkeklerin kişisel bakımına daha çok önem vermeye başladığını anlattı. Tezuka, kuaföre gelen müşterilerin çoğunun kendisine bu görüşü doğrulayan şeyler anlattıklarını  belirtti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@