Bilindiği üzere pandemi döneminde hükümet tarafından birçok destek paketi açıklandı. Özellikle kamu bankaları olan Halk Bankası, Ziraat Bankası ve Vakıf Bankası'nın düşük faiz ile 6 ay geri ödemesiz vermiş olduğu Pandemi kredisinden sonrasında gerek kamuda, gerek özel sektörde çalışana veya ihtiyaç sahiplerine yardım paketleri sunuldu.

Enflasyon oranının yükseldiği ve vatandaşın zor durumda kaldığı şu günlerde, Sosyal Güvenlik Kurumu bir yardım paketini daha açıkladı. Bu pakete göre; pandemi döneminde zor durumda olan ve sigorta girişi bulunan ihtiyaç sahiplerine 2.500 TL maddi yardım verilecek. Pandemi desteği, önceki ödemeler gibi PTT kurumlarından çekilecek. SGK'nın daha önce ihtiyaç sahiplerine vermiş olduğu yardımı kullanan vatandaşlar bu destek paketinden faydalanabilecek.

2019 yılından bu yana içinde bulunduğumuz pandemi döneminde devlet bir çok nakdi yardımda bulundu, bulunmaya da devam ediyor. Geçtiğimiz sene özellikle ihtiyaç sahiplerine verilen yardım 3 faz şeklinde tamamlanmıştı. 1000 TL, 1000 TL ve 1100 TL olarak 3 ayrı dönemde yapılan yardımlardan sonra, 2.500 TL pandemi destek paketinin tek seferde verileceği konuşuluyor.

2.500 TL yardım almak isteyen vatandaşların zor durumda olmaları gerekiyor. Özellikle okula giden bir öğrenci ailesine, muhtaçlık belgesine sahip kişi veya yaşlı bakım belgesi olan kişilere 2.500 TL'ye kadar maddi yardım yapılacak. Bunun yanı sıra evde yaşlı bakım belgesi olan vatandaşlar düzenli olarak bu yardımı her ay PTT ATM’lerinden veya bankolarından çekebilecek.

pandemi-yardim-parasi-yukseldi-son-dakika-2500-tl-hesaplara-yatiyor

2.500 TL Pandemi Desteğine Nasıl Başvurulur?

Başvurular her zamanki gibi e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra, arama kutucuğuna “Pandemi” yazarak ilgili ekrana gidebilirsiniz. Daha önce sonuçlanmamış bir başvurunuz var ise sağ üst köşede bulunan “Yeni Başvuru” kutucuğa tıklayarak tekrar başvuru yapabilirsiniz. Başvuru formundaki tüm bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız faydanıza olacaktır. Şunu unutmamalısınız ki; başvurular kişi bazlı değil, ev hanesi göz önüne alınarak sonuçlandırılacaktır. Aynı evde yaşayan kişiler bireysel olarak başvurabilse bile, SGK tarafından tek başvuru olarak değerlendirilmektedir. Başvuru sürecinizi e-Devlet portalı üzerinden takip edebilirsiniz.