İfşaları ve iddiaları ile bir sosyal medya fenomeni haline gelen ve anlattıkları ile sadece Türkiye'yi değil tüm dünyayı şaşkına çeviren Sedat Peker, son attığı 75 tweet serisinde "Papa Rodrigo Borgia bile yanlarında masum kalacak" deyince hem Papa Rodrigo Borgia hem de Borgia ailesi merak konusu oldu. Peki Sedat Peker'in İşaret Ettiği Papa Rodrigo Borgia kimdir? Borgia Ailesi Kimlerden Oluşuyor? Neler Yaptı ve Yaptılar?

Anlattıkları, ifşa ettikleri, iddia ettikleri Türkiye'de olmasa da Dünya üzerinde yargıyı harekete geçiren, Türkiye'de AKP iktidarında "saygın iş insanı" iken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile girdiği restleşme sonrası suç örgütü liderliğinden hüküm giyip ifşalara başlayan Sedat Peker, son ifşa tweet serisin de anlatacaklarına ilişkin olarak "Dünyanın en karanlık insanı olarak kabul edilen Papa Rodrigo Borgia’nın bile yanlarında masum kalacak" dedi ve gündemde İşaret Ettiği Papa Rodrigo Borgia merak uyandırdı.

Dikkat çeken iddia: Erdoğan ve Soylu 'Sedat Peker'i görüştü

Papa VI. Alexander yani Rodrigo Borgia dönemini okuyanlar, yaşanılanları ve yaşattıklarını öğrenenler ise Sedat Peker'in çemberi daralttığı ifşalarında bu ismi özellikle kullanarak AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı işaret ettiğini sosyal medyada dile getirdiler.

Papa Rodrigo Borgia Kimdir? Borgia Ailesi Kimlerden Oluşuyor? Neler Yaptı ve Yaptılar?

Papa VI. Alexander, Aziz Peter – Titian Vecellio'ya Jacopo Pesaro'yu tanıttı ❤️ - Vecellio Titian
Papa VI. Alexander veya asıl adı ile Rodrigo Borgia 1492 yılından ölümüne kadar Hristiyanlığın Papa'sı olan isimdi.

Yunanistan Donanmasını Ege'ye Yığarken Deniz Kuvvetleri'nde 'Cuma' Düzenlemesi Yapıldı... Yunanistan Donanmasını Ege'ye Yığarken Deniz Kuvvetleri'nde 'Cuma' Düzenlemesi Yapıldı...

Rönesans döneminin en tartışılan papası olan bu isim yaptıkları daha doğrusu ifşa oldukları ile asırlar boyu yolsuzluklarla anılan Borgia ailesinin en önemli ve en ünlü isimi oldu.

Aslında hiçbir din eğitimi olmayan Rodrigo Borgia , çapulcu bir paralı askerken amcası Alfonso de Borgia, ona ayrıcalıklı davranarak 1492’de rüşvet ve türlü aldatmacalarla papa seçilmesini sağladı ve VI. Alexander adını aldı.

Bir din adamı olmasına karşın evlilik dışı sekiz çocuğu ile de tanınan Rodrigo Borgia, Kilisenin ruhanî başı olmaktan ziyade, maddî güce sahip bir hükümdar gibi hareket etti ve de Papalığı süresince türlü rezaletlerle ünlendi.

Babası Jofré Llançol i Escrivà, annesi ise Isabel de Borja  Cavanilles oolan Rodrigo, Kardinalken Vanozza dei Cattanei'den  Giovanni, Cesare, Lucrezia ve Gioffre adında dört çocuğu olur.

Papalığı sırasında ilişkide bulunduğu Giulia Farnese'den ayrıca bir kızı olduğu bilinmekte olan Rodrigo Borgia, Papa olduktan sonra uyguladığı siyasetle çok iyi bir devlet adamı ve diplomat olduğu sanılırken ise papalığı sırasında yaptığı aşırı harcamalar, dinsel görevlerin satın alınması, şehvet düşkünlüğü ve adam kayırma gibi olayları ifşa olur.

Hükümranlığı dönemince ailesinin üyelerinin güçlenmesine ve zenginleşmesine çalışmış olan isim  oğullarından Giovanni Papalık Ordusunun başkomutanı olarak atarken diğer oğlu Cesare ise 18 yaşında kardinal yapılmış ve ileride papa olmasının yolları açılmıştır.

Rodrigo, iktidarını sağlamlaştırmak için İtalya ve İspanya'daki güçlü asil ailelerle güçbirliği yapabilmek adına çocukları vasıtasıyla evlilik bağını kullanmaya gayret göstermiştir.

Milano bölgesindeki güçlü Sforza ailesi ile iş birliği için kızı Lucrezia'yı Giovanni Sforza ile evlendirken en küçük oğlu Gioffre ise Aragon Hanedanından Sancha ile evlenir.

Papa VI. Alexander yani Rodrigo Borgia döneminde yolsuzluk, cinayet, adam kayırma, hırsızlık, tecavüz, ensest ve zehirleme olayları inanılmaz bir yoğunlukta yaşanırken, kendisi işte bu evlilikler ile iktidardaki yerini ağlamlaştırmak için diğer güçlü ailelerle ittifak kurmuştur.

Sedat Peker'in de belirttiği gibi Dünyanın en karanlık insanı olarak kabul edilen ünlü Papa VI. Alexander yani Rodrigo Borgia, tüm hükümdarlığından sonra 1503 yılında Roma'da hayatını kaybeder.

 Borgia Ailesi Kimlerden Oluşuyor? Neler Yaptı ve Yaptılar?

Borgia Ailesi – Soldan sağa Papa Borgia, oğlu Cesare ve kızı Lucrezia | Vatikan, Müze, Müzeler

Borgia ailesi, aynı zamanda Borja, Borjia veya Borges olarak da bilinen Rönesans döneminde öne çıkan İtalya ve İspanya asıllı Papalık Devleti ailesiydi.

Borgia ailesi 15. yüzyıl dini ve siyasi arenasında etkili olmuş ve bu dönemde aile iki papa çıkartmıştır. Bunlar Alfonso 1455-1458 yılları arasında Papa III. Callistus, Rodrigo ise 1492-1503 arasında ise Papa VI. Alexander olarak iktidara gelen isimlerdi.

Borgia ailesi İspanya'daki Aragon Krallığı'na bağlı Valensiya kenti kökenli olup daha sonraları Papa III. Callistus olarak anılacak olan "Alfons de Borja" La Torreta'da dünyaya gelmiş ve Valencia'da büyümüştür.

Kökenlerine dair derin tartışmalar bulunan Alfons de Borja Lleida Üniversitesi'nde hukuk profesörü olarak görev yapar ve Aragon hanedanı için diplomatlığın ardından kardinal olur. 1455 yılında ileri yaşında papa seçilen isim sadece 3 yıl görev yapabilir.

Rodrigo Borgia

Alfonso'nun yeğenlerinden birisi olan ve Sedat Peker'in de altını çizdiği Rodrigo Borgia 1431 yılında Valencia'da dünyaya gelir ve 1492 yılında Papa VI. Alexander olur.

Kardinalken Vanozza dei Cattanei'den Giovanni, Cesare, Lucrezia ve Gioffre adında dört çocuğu olur ve ayrıca Papalığı sırasında ilişkide bulunduğu Giulia Farnese'den bir kızı olur.

Papa olduktan sonra uyguladığı siyasetle çok iyi bir devlet adamı ve diplomat olduğu sanılırken ise papalığı sırasında yaptığı aşırı harcamalar, dinsel görevlerin satın alınması, şehvet düşkünlüğü ve adam kayırma gibi olayları ifşa olur.

Hükümranlığı dönemince ailesinin üyelerinin güçlenmesine ve zenginleşmesine çalışmış olan isim  oğullarından Giovanni Papalık Ordusunun başkomutanı olarak atarken diğer oğlu Cesare ise 18 yaşında kardinal yapılmış ve ileride papa olmasının yolları açılmıştır.

Rodrigo, iktidarını sağlamlaştırmak için İtalya ve İspanya'daki güçlü asil ailelerle güçbirliği yapabilmek adına çocukları vasıtasıyla evlilik bağını kullanmaya gayret göstermiştir.

Milano bölgesindeki güçlü Sforza ailesi ile iş birliği için kızı Lucrezia'yı Giovanni Sforza ile evlendirken en küçük oğlu Gioffre ise Aragon Hanedanından Sancha ile evlenir.

Özellikle Papa VI. Alexander dönemindeki saltanat yoğun yolsuzluk, cinayet, adam kayırma, hırsızlık, tecavüz, ensest ve zehirleme iddiaları tarihte derin bir yara bıraktı.

Aile iktidar yolunda çok sayıda güçlü aileyle ittifak yaparken, bunun yanında Medici, Sforza ve Savanarola gibi önemli ailelerle de düşman olmuşlardı.

Borgia ailesi İspanya'daki Aragon Krallığı'na bağlı Valensiya kenti kökenli olup daha sonraları Papa III. Callistus olarak anılacak olan Alfons de Borja La Torreta'da dünyaya gelmiş ve Valencia'da büyümüştür.

Kökenlerine dair derin tartışmalar bulunan Alfons de Borja Lleida Üniversitesi'nde hukuk profesörü olarak görev yapar. Sonraları Aragon hanedanı için diplomatlığın ardından kardinal olur. 1455 yılında ileri yaşında papa seçilir ancak 3 yıl görev yapabilir.

Alfonso'nun yeğenlerinden birisi olan Rodrigo Borgia ise Valencia'da dünyaya gelir ve  Kardinalken Giovanni, Cesare, Lucrezia ve Gioffre' adında dört çocuğu olur.

BORGIA AİLE AĞACI iSE ŞÖYLE;

Cesare

12 yaşına kadar Roma'da özel öğretmenlerden ders gören Cesare, Perugia Üniversitesi'nde hukuk okuduktan sonra Pisa Üniversitesi'nde teoloji eğitimi görür ve üniversiteden mezun olur olmaz babası tarafından kardinal yapılır.

Kardeşi Giovanni öldükten sonra devlet adamlığı alanında önü açıldığından dolayı kardeşini öldürdüğü iddia edildiyse de buna dair herhangi bir kanıt bulunamaz.

Kardeşinin ölümünün ardından din adamlığını bırakan Cesare condottiero olur ve Fransız prenses Charlotte d'Albret ile evlenir.

Babasının ölümünden sonraki papa seçimlerinde belirleyici olmuş, hakimiyetindeki bölgelere ve iktidarına sorun çıkartmayacak bir aday arayışına girmiş olan Cesare'nin adayı Papa III. Pius papa olur. Ancak bu aday kısa süre sonra hayatını kaybedecince ondan sonra papa adayı olan Papa II. Julius'u desteklemek zorunda kalır.

Yeni papa Cesare'yi destekleme sözü verse de iktidara gelince en büyük düşmanı olur ve yeni papa tarafından tutuklanan Cesare kaçarak ülkeyi terk etmek durumunda kalır.

Cesare 1507 yılında Navarre bölgesindeki Viana Kalesi kuşatması sırasında hayatını kaybeder.

Lucrezia

Babası tarafından Giovanni Sforza ile 1493 yılında evlendirildiğinde 13 yaşında olan Lucrezia'nın evliliği tipik bir siyasi evliliktir ve babası Papa VI. Alexander, artık güçlü Sforza ailesiyle işbirliği yapma zorunluluğu kalmayınca 4 yıl sonra evliliği geçersiz kılmıştır.

Bu arada boşanmanın gerçekleşmesi için bakire olduğu belirtilmiş ve hamile olmasına rağmen boşanmasına izin verilmiştir ve gizlice doğurduğu çocuğu ise bakıcı ailelerin yanında büyüdükten sonra Lucrezia'nın üvey kardeşi olarak tanıtılmıştır.

Lucrezia'nın ikinci evliliği genç ve zengin asilzade olan Aragon Prensi Alfonso ile olsa da bu evlilik de uzun sürmez ve Fransa ile ilişkilerini güçlendirmek isteyen Cesare'nin etkisiyle genç Alfonso öldürülür.

Lucrezia üçüncü evliliğini Alfonso d'Este ile yaparken ilk kez evlendiği kişiyle duygusal bir bağ kuran Lucrezia bazı yasak ilişkilerine rağmen evliliğini sürdürür. Çok sayıda çocuğu olmasına rağmen büyük çoğunluğu küçük yaşlarda hayatını kaybeden Lucrezia da 1519 yılında doğum sonrası rahatsızlıklarından dolayı hayatını kaybeder.

Bu arada Borgia ailesi en çok etkili olduğu 16. yüzyıl boyunca Rönesans hareketini olumlu olarak etkilemiştir ve özellikle de yoğun olarak coğrafi keşiflerin yaşandığı bu dönemde Borgia ailesinin sürece etkisi olmuştur.

Rodrigo'nun oğullarından Gioffre Borgia yaptığı evlilikle Squillace Prensi ve Alvito Dükü olur ve eşinin 1506 yılında ölümünden sonra Alvito'da hak iddia edemese de Squillace'yi elinde tutar.

Tüm Borgia ailesi mensuplarına yolsuzluk ve cinayet suçlamaları yöneltilmemiş olup mesela Rodrigo'nun torunu Francesco Borgia, eşine sadık kalmış ve çok sayıda çocuğunun iyi bir şekilde yetişmesini sağlamıştı.

Eşinin vefatının ardından yeni kurulmuş bir tarikat olan Cizvitlere katılır ve tarikata yaptığı katkılardan dolayı 20 Haziran 1670 tarihinde aziz ilan edilir.

TARTIŞMALAI SUÇLAMALAR;

Rodrigo ile çok sayıda suçlama iddiası bulunmaktadır ve buna göre dinsel görevlerin satın alınması ve adam kayırmanın yanı sıra kızı ve oğluyla beraber sefahat alemlerine katıldığı öne sürülmektedir. Buna dair en önemli kanıt olarak 30 Ekim 1501 tarihindeki Kestane Ziyafeti olarak adlandırılan yemekli eğlence verilir.

Rodrigo ayrıca işkence ve adam öldürme gibi suçlarla da itham edilirken Floransalı din adamı Savonarola papayı yolsuzluk yapmakla suçlayınca işkence görmüş, asılmış ve halka açık bir yerde yakılmıştır.

Nikahsız olarak birlikte yaşadığı Vanozza Cattanei ile papalık makamında bulunmuş, sonradan kendisinden çok küçük olan Giulia Farnese ile ilişki yaşamıştır.

Ayrıca Cesare 1501-1503 yılları arasında ünlü bilim adamı Leonardo da Vinci'yi askeri mühendislik ve silah tasarımı görevleriyle maaşa bağlayarak çalıştırdığı bilinir ve Da Vinci'nin Cesare ile işlerini tamamlayınca İtalya'da sığınacak bir zengin asilzade bulamamış, Fransa kralı I. François'in sarayına gittiği söylenir.

Bazı iddialara göre de  Cesare'nin kardeşi Giovanni'yi öldürmüş olduğu iddia edilse de buna dair bir kanıt sunulamamaktadır. Lucrezia'nın birinci evliliği sonrasındaki dönemde Perotto adlı genç bir seyisten hamile kaldığını öğrenince çılgına döndüğü ve doğan çocuğun babasının cesedinin Tiber Nehri'nden çıkartıldığı belirtilir.

Lucrezia'nın ise çok iyi bir zehir uzmanı olduğu ve siyasi entrikalara meyilli olduğu öne sürülürken ailesindeki suça eğilim ve kötü şöhret yüzünden taraflı bir bakış açısıyla değerlendirilmiş olması da muhtemel görülür. Suçlamaların başında ağabeyi Cesare ile ensest ilişkide oldukları bile yer alır.