Üniversitelerde tezlerini ve ödevlerini yazmakta zorlanan birçok öğrencinin, para karşılığı tezlerini başkalarına yazdırdığı biliniyor. Hatta durum öylesine bir hale geldi ki bazı kişiler ödev ve tez hazırlayarak geçimini sağlıyor.

Üniversitelerde tezlerini ve ödevlerini yazmakta zorlanan birçok öğrencinin, para karşılığı tezlerini başkalarına yazdırdığı biliniyor. Hatta durum öylesine bir hale geldi ki bazı kişiler ödev ve tez hazırlayarak geçimini sağlıyor. Ancak para karşılığı ödev veya tez yazanlar artık eskisi kadar rahat olmayacak. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bu kişilerle ilgili önemli kararların ve önlemlerin alınacağını ifade etti.

"Akademide yer alan bazı kişiler o sitelere destek veriyor"


Para karşılığı tez ve ödev hazırlayanların kimliklerinin ifşa edilmesi gerektiğini kaydeden Saraç, bu kişilerin akademi camiasından kovulacağını bildirdi. Para karşılığı yazılan tez ve ödevlerle ilgili çalışma başlattıklarını bildiren Saraç, incelemenin sadece tez yazdıran öğrenciler ve tez yazan firmalarla sınırlı kalmayacağını aktardı. Saraç, akademide de yer alan bazı kişilerin bu işe karıştıklarını ve açığa çıkarılmaları durumunda akademiden uzaklaştırılacaklarını söyledi.Bu durumla ilgili savcılığa başvuru yaptıktan sonra para karşılığı tez hazırlayan birçok internet sitesinin kapandığını hatırlatan Saraç, girişimlerinin meyvelerini vermeye başladığını bildirdi. Saraç, para karşılığı başkalarına tez yazdırarak akademi içerisindeki haksız unvan elde edenlerin bulunmasını "can acıtıcı" olarak niteledi.