2023 yılının ilk günlerinde yatırım araçlarında nasıl bir değişim olacağı merak konusu oldu. Özellikle 2023 yılına rekor rakamlarla giren gram altının ve diğer yatırım aracı olan dolar ve Euro’nun nasıl değişeceği merak ediliyor. Bu bağlamda para piyasaları uzmanı Tunç Şatıroğlu’ndan önemli açıklama geldi. İşte detaylar…

2023 yılının ilk günlerinde yatırım araçlarında nasıl bir değişim olacağı merak konusu oldu. Özellikle 2023 yılına rekor rakamlarla giren gram altının ve diğer yatırım aracı olan dolar ve Euro’nun nasıl değişeceği merak ediliyor. Bu bağlamda para piyasaları uzmanı Tunç Şatıroğlu’ndan önemli açıklama geldi. İşte detaylar…


Yeni yılın gelmesi ile en çok merak edilen şeylerden bir tanesi de yatırım araçlarında nasıl bir değişimin olacağı oldu. Bu bağlamda para piyasaları uzamanı Tunç Şatıroğlu önemli açıklamalarda bulundu. Altın, dolar ve Euro da nasıl bir değişimin olacağı merak konusu oldu. 

62cd24b64e3fe107a823a86d
Para Piyasaları Uzmanı Tunç Şatıroğlu’ndan Önemli Açıklama!


2023 yılına özellikle gram altının rekor fiyat artış ile giriş yapması her ne kadar altın yatırımcısını mutlu etmişse de bir yanda da yeni yılda nasıl bir seyir izleyeceği şeklinde soru işaretleri de kafasında olmuştur. Öte taraftan dolar ve Euro gibi diğer yatırım araçlarında da nasıl bir değişim olacağı merak konusu oldu. 


Yeni yılın gelmesi ile hem memur ve emekli maaşlarına %30 oranında zam yapıldı. Hem de bankalar EYT düzenlemesi ile emekli olacak yeni kişiler için emekli promosyon ödemeleri açısından kampanyalar hazırlamaya başladı. Bu bağlamda başvuru tarihi biten kampanyaların süresi uzatıldı ve güncel rakamlar da vatandaşlar ile paylaşıldı. Burada bankalar kendi müşterilerini rakip bankalara kaptırmamak için birbirleri ile yarışa giriyor.


Görüldüğü gibi 2023 yılının gelmesi ile birçok alanda değişiklikler yaşanmıştır. Ayrıca küresel piyasalarda da oldukça hareketli bir gündemin olduğunu ifade edebiliriz. Her ne kadar Rusya 6- 7 Ocak 2023 tarihlerinde ateşkes ilan etse de devam eden bir Ukrayna ve Rusya savaşı var. Ayrıca Asya’ ya baktığımız da hala devam eden korona virüs var ve buna bağlı olarak da Çin’de sert tedbirlerin alındığını belirtebiliriz. Öte taraftan Rusya’ nı petrolde tavan fiyat uygulamasına geçmesi ile de yatırım araçları etkilenmektedir. Özellikle son zamanlarda gram altındaki bu yükseliş buna örnek verilebilir. 

a-6


Altın, Dolar ve Euro Yeni Yılda Nasıl Değişecek?


Küresel piyasalarda yaşanan gelişmelere baktık. Dolayısı ile kelebek etkisi dediğimiz olayın ülkemizde etkilerini çok güzel yaşadık. Yeni yılda yatırım araçlarında nasıl bir değişiklik olacağı vatandaşlar arasında merak konusu oldu. Yeni yıla zirve rekor fiyatlarla giren gram altının, euronun ve doların bu süreçte nasıl bir yol izleyeceği de araştırılıyor. 
Para Piyasaları Uzmanı Tunç Şatıroğlu konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Ziraat Bankası Açıklama Yaptı! Başvuru Yapan Emekliler İçin ve Çalışanlar İçin 100.000 TL Ödeme Ziraat Bankası Açıklama Yaptı! Başvuru Yapan Emekliler İçin ve Çalışanlar İçin 100.000 TL Ödeme

Şatıroğlu, paranın enflasyon baskısından kurtarılması için “bu ay altına hatta gümüşe geçilebilir. Gümüş çünkü yükselişlerde iki katı. Altına göre daha cazip bence kalırsa. Gümüşün alımı da var. Alımı kolay. Onu tavsiye ediyorum. Böyle bir altın- gümüş riski almayanlar Euro ve sterlin alabilirler. TL/Dolardan ziyade Euro ya da sterline yatırım yapılabilir” ifadelerini kullandı. 


Seçimden sonraki süreç ile ilgili olarak ise Para Piyasaları Uzmanı Tunç Şatıroğlu, “seçimden sonra bir süper bono açıklanabilir. Yani hükümet kalsın ya da değişsin, bu konuda önemli değil. Süper bono duyurusu gelebilir” şeklinde açıklamalar yaptı. 


Aslında genel olarak yapılan yorumlara baktığımız zaman ekonomi uzmanları paranızı sadece bir yatırım aracına yatırmayın şeklinde tavsiyelerde bulunuyor. Ancak karar tabii ki yine yatırımcının kendisine kalıyor. Bu bağlamda yapılabilecek en önemli tavsiye küresel piyasalarda yaşanan siyasi, ekonomik ve diğer etkili alanların yakından takip edilip analiz yapılması ile hangi yatırım aracına karar verileceğini belirlenmesi gerektiğini vurgulayabiliriz.