Paranox fitili zararlı mı? Paranox neden toplatılıyor?

Sağlık Bakanlığı'nın toplatma kararı sonrasında Paranox fitil zararlı mı? Paranox fitil neden toplatılıyor gibi soruların yanıtı araştırılıyor.

Gündem 12.06.2021 - 14:17 12.06.2021 - 14:23 Volkan Arık

Türkiye'de en çok ağrı kesici ateş düşürücü olarak kullanılan Paranox fitilin piyasadan toplatılacağı açıklandı. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yapılan açıklamada özellikle çocuklarda hafif ve orta şiddetli ağrılar ile ateşin semptomatik tedavisinde kullanılan Paranox fitil kullanılmaması tavsiye ediliyor. Peki Paranox fitili zararlı mı? Paranox neden toplatılıyor?

Sağlık Bakanlığı Türkiye ilaç ve tıbbi cihaz Kurumu tarafından yapılan açıklamada Paranox fitilin toplatılacağı duyuruldu. Çocuklarda ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan fitilin neden toplatılacak da merak konusu oldu. Sosyal medyada ve arama motorunda birçok kullanıcı Paranox fitil zararlı mı? Paranox fitil neden toplatılıyor gibi soruların yanıtını araştırmaya başladı.

PARANOX FİTİL ZARARLI MI, NEDEN TOPLATILIYOR?

Sağlık Bakanlığı Türkiye ilaç ve tıbbi cihaz Kurumu tarafından yapılan açıklamada Sanofi Sağlık Ürünleri Ltd. Şti.'nin Ruhsatına sahip olduğu "Paranox 120 mg/ 15 mg Supozituvar" Ürünün piyasadan toplatılmasına karar verildiğini duyurdu. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre geri çekme yönetmeliğinin bir sınıfa seviyesindeki geri çekme işlemlerinin uygulandığı belirtilirken ilgili firmaya gereğinin yapılması ile ilgili duyuru yapıldığı ifade edildi. Yani Sağlık Bakanlığı kararına göre çocuklarda ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan Paranox fitili piyasadan toplatılacak.

paranox-fitili-zararli-mi

PARANOX SUPOZİTUVAR ZARARLI MI?

Paranox Supozituvar zararlı mı sorusunun yanıtı da sosyal medyada bugün en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Ancak Sağlık Bakanlığı aldığı kararın gerekçesini henüz açıklamadı. Yani çocuklarda ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak uzun zamandan beri kullanılan fitilin zararlı olup olmadığı henüz bilinmiyor. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu anda evinde böyle bir fitil bulunan vatandaşların kullanmaması tavsiye ediliyor.

PARANOX NEDİR NE İÇİN KULLANILIR?

Paranox fitil, çocuklar için doktor tarafından veriliyor hafif ve orta derece ateş semptomlarının giderilmesi için kullanılıyor. Paranox fitil kutusunda her biri 120 mg olmak üzere 10 adet fitil bulunuyor. Ağrı kesici ve ateş düşürücü grubunda yer alan Paranox S, Merkezi sinir sistemi üzerine etki ederek ağrıya neden olan maddelerin üretilmesine engel oluyor. Genellik ve doktor tarafından reçete edilen ilaç hafif ve orta şiddetteki ağrı ve Ateş belirtileri tedavi ediyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@