Parasını çekmeyen veda edecek. Banka o hesapları komple boşaltıyor. İşte detaylar haberimizde...

Milyonlarca vatandaşa Ziraat Bankası tarafından duyuru yapıldı. Duyuruda zamanaşımına uğrayan hesaplara dair bilgilendirme gerçekleştirildi. Buna göre Ziraat Bankası’nda hesabı olan ve zamanaşımına uğrayan vatandaşların en yakın şubeye müracaat etmesi gerekiyor. Resmi internet sitesinden yapılan açıklamada detaylar verildi. 

Detaylara göre Ziraat Bankası’nda zamanaşımına uğrayan hesaplar 15 Hazir4an 2023 tarihinde sıfırlanacak. Hesaplarda bulunan paralar 15 Haziran 2023 tarihine kadar en yakın Ziraat Bankası’ndan müdahale edilmemesi halinde sıfırlanacak. Belirtilen tarihten sonra müracaat edenler için herhangi bir hak talep etme hakkı bulunmayacak.  

ziraat bankası zamanaşımı 2

TMSF’YE DEVREDİLECEK 

Zamanaşımına uğrayan Ziraat Bankası hesapları TMSF’ye (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) devredilecek. “5411 sayılı Bankacılık Kanunu 62. Madde" uyarınca bankalarda bulunan katılım fonu, emanet ve alacaklar ile mevduat hesapları sahiplerinin hesapları 10 sene içinde zamanaşımına uğrayabilmektedir.  

Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme! Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme!

4 AY ÖNCE BİLGİLENDİRME 

Bankalar zamanaşımına uğrayan hesaplara dair yönetmelik gereğince resmi internet adresi üzerinden 4 ay önce duyurusunu yapmaktadır. 1 Aralık 2006 tarihli, 26333 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik doğrultusunda Ziraat Bankası, müşterilerine zamanaşımına uğrayan hesaplardaki paraların Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredileceğini belirtti.  

ziraat bankası zamanaşımı sorgulama

15 Haziran 2023 tarihine kadar mesai süresi zarfında en yakın şubeye gitmeyen vatandaşların bu tarihten sonra mevduat ve katılım fonu, emanet ve alacaklarına dair hak talep etme hakkı bulunmayacaktır. Bu doğrultuda bankanın resmi internet adresine https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bankamiz/ziraatten-duyurular/duyurular/zaman-asimina-ugrayacak-yatirim-hesaplari-2023 linkinden ulaşarak vatandaşlar kendi adlarına olan hesap sorgulamasını yapabilmektedir.