Pasifik ülkesi Tonga’nın, Cumartesi günü bir tsunami tarafından vurulduğu, büyük dalgaların kıyı bölgelerinde karaya çarptığı açıklandı.

Gözden kaçırmayın

Biran Damla Yılmaz’ın Yeni Sevgilisi Doğuş Özdemiroğlu Kim? Doğuş Özdemiroğlu Nereli, Ne İş Yapıyor ve Kaç Yaşında? Biran Damla Yılmaz’ın Yeni Sevgilisi Doğuş Özdemiroğlu Kim? Doğuş Özdemiroğlu Nereli, Ne İş Yapıyor ve Kaç Yaşında?

Aynı zamanda komşu ülkelerde duyulan büyük bir denizaltı yanardağ patlamasının ardından bölgedeki ikinci tsunamiyi birkaç gün içinde tetikledikten sonra insanların daha yüksek yerlere kaçtığı belirtildi.
800 kilometre uzaktan duyuldu

Açıklamalara göre, iletişim sorunu devam ettiği için, acil yaralanma raporları veya hasarın boyutu çok yoktu. Sosyal medyada yayınlanan video, kıyı bölgelerde karaya vuran, evlerin ve binaların etrafında dönen büyük dalgaları gösteriyordu.

Yeni Zelanda ordusu durumu izlediğini ve istenirse yardıma hazır olarak beklemede kaldığını ifade etti.
Avustralya Meteoroloji Bürosu, "Nukualofa'da 1,2 metrelik bir tsunami dalgası gözlemlendi" dedi. Cuma günkü patlamanın ardından kaydedilen maksimum tsunami dalgası 30 santimetre idi. Hunga Tonga-Hunga Ha'apai yanardağının son patlaması, Cuma günkü tsunami uyarısının kaldırılmasından sadece birkaç saat sonra geldi.

Suva'daki yetkililer, patlamanın aşırı derecede yoğun olduğunu ve Fiji'de 800 kilometre uzaktan "yüksek sesli gök gürültüsü sesleri" olarak duyulduğunu söyledi.

Bir kazazede, Stuff haber sitesine "Çok büyüktü, yer sallandı, evimiz titriyordu. Dalgalar halinde geldi. Küçük kardeşim yakınlarda bombaların patladığını düşündü" dedi. Dakikalar sonra evlerine su dolduğunu ve komşu bir evin duvarının çöktüğünü gördüğünü söyledi. "Tsunami olduğunu hemen anladık. Evimize su doluyordu. Her yerde çığlıklar duyabiliyordunuz, insanlar güvenlik için, herkesin daha yüksek bir yere çıkması için çığlık atıyordu" ifadelerini kullandı.

Tonga Kralı Tupou VI'nın Nuku'alofa'daki Kraliyet Sarayı'ndan tahliye edildiği ve bir polis konvoyu tarafından kıyı şeridinden oldukça uzakta bir villaya götürüldüğü bildirildi.

İlk patlamanın en az sekiz dakika sürdüğü ve havaya birkaç kilometre gaz, kül ve duman bulutları yayıldığı kaydedildi. Kıyı bölgelerinde yaşayanlardan daha yüksek yerlere yönelmeleri istendi.
Tonga Kamu Hizmeti Komisyonu'ndan Victorina Kioa Cuma günü yaptığı açıklamada, insanların "alçak kıyı bölgeleri, resifler ve plajlar olan uyarı alanlarından uzak durmaları" gerektiğini belirtti. Tonga Jeoloji Hizmetleri başkanı Taaniela Kula, insanları içeride kalmaya veya dışarıdalarsa maske takmaya ve yağmur suyu rezervuarlarını ve yağmur suyu toplama sistemlerini kapatmaya çağırdı.

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, Amerikan Samoası için bir "tsunami uyarısı" yayınladı ve "deniz seviyesindeki dalgalanmalar ve sahillerde tehlike oluşturabilecek güçlü okyanus akıntıları" tehdidi olduğunu söyledi. Hunga Tonga-Hunga Ha'apai yanardağı, Tongan'ın başkenti Nuku'alofa'nın yaklaşık 65 kilometre kuzeyinde ıssız bir adada yer alıyor.