Sosyal Güvenli Kurumu toplu para ödemesi yapmaya başladı. Bu anlamda başvurun anında 10.000 TL ve 12.000 TL para alıyor. Paralar Pazartesi günü hesaplara yatmaya başlıyor. Kontrol edin

Gözden kaçırmayın

Yeri Yerinden Oynatacak 15 Temmuz İtirafı! "Ben Yaptım" SADAT TSK'ya Tuzak Kurdu Dediler! İşte O Video! Yeri Yerinden Oynatacak 15 Temmuz İtirafı! "Ben Yaptım" SADAT TSK'ya Tuzak Kurdu Dediler! İşte O Video!

Peş peşe açıklama yapıldı. Haberler geldi. Pazartesi hesapta! Toplu para ödemesi yapılıyor! Başvuran anında alıyor, en az 10.000 TL ve 12.000 TL... Günümüzde çeşitli durumlar için özel olarak Sosyal Güvenli Kurumu ücret ödemesi yapar. Bu ücret ödemeleri arasında da yetim maaşı yer alır. Yetim maaşı kadınlara devlet tarafından yatırılan bir maaş oluyor. Kadınların annesi ya da babası vefat etmesi halinde yetim maaşı için başvuru işlemleri sağlanır. Genel olarak yetim maaşı almak için iki koşu bulunuyor. Bu koşullardan birisi bekar olmaktır. Bir diğer koşul ise vefat edenin Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olmasıdır. Devlet tarafından yetim maaşları 12 aylık ya da 24 aylık peşin ödemesi yapılıyor. Bu toplu ödeme en az 10 bin TL ve 12 bin TL oluyor. Bekar olan kadın evlilik sürecinde çeyiz hazırlarken zorda kalmaması için yetim maaşlarında toplu ödeme yapılır. Gerekli koşulları sağlayan yetim kadınlar başvurularının onaylanması ile en kısa zamanda toplu ödeme sağlanıyor. Özellikle toplu para ödemelerinde kamu kurumlarının ön planda yer aldıkları biliniyor. Burada çeyiz parası olarak da önemli bir miktarda ödemenin yapıldığını ifade edebiliriz.

Çeyiz Parası Hesaplanırken Nelere Dikkat Edilir?

Genel olarak yetim maaşının toplu ödeme sistemine çeyiz parası adı verilir. Günümüzde herkese aynı miktarlarda çeyiz parası ödemesi sağlanmaz. Çeyiz parasının hesaplanması sürecinde belirli koşullar yer alır.

Çeyiz parası hesaplanırken; ilk önce vefat eden anne ya da babanın son maaşına bakılır. Eğer 4a ve 4b sistemine bağlı maaş var ise 24 aylık toplu ödeme yapılır. 4c sistemine ait maaş varsa da 12 aylık olarak toplu ödeme yapılır. Çeyiz paralarının hesaplanırken yetim maaşında yer alan ek ödemeler sayılmaz.

Çeyiz Parası Ne Zaman Yatar?

Günümüzde çeyiz parası yatırılması için belirli bir tarih belli olmuyor. Sistemden sisteme değişiklik yaşanıyor. Genel olarak çeyiz paralarının toplu olarak ödendiği e devlet üzerinden takip edilir. Başvuru sürecinde evrakların eksiksiz olması halinde en kısa sürede çeyiz parasının yatırılması işlemleri sağlanır. Günümüzde çeyiz parasının başvurudan hemen sonra ki mesai günü yatırıldığı zamanlarda oluyor.