Sosyal medya hesabı üzerinden Kadir Gecesi yapmış olduğu paylaşım ile Türkiye'nin gündemine oturan Pegasus çalışanı için beklenen ceza veridi.

Anadolu 57. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki basit yargılama usulüyle görülen davada, sosyal medya hesabı üzerinden Kadir Gecesi yapmış olduğu paylaşıma ilişkin “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlamasıyla 1 buçuk yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Pegasus çalışanı O.T. hakkında “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçundan 3 ay 22 gün hapis cezası geldi.

Meteoroloji: İstanbul Karla İlk Sınavını Veriyor! Anadolu ve Avrupa Yakası Bembeyaz Oldu! Meteoroloji: İstanbul Karla İlk Sınavını Veriyor! Anadolu ve Avrupa Yakası Bembeyaz Oldu!

Sanık O.T., Instagram hesabının kapalı bir hesap olduğunu, paylaşımları sadece arkadaşlarının gördüğünü, paylaşım yaptıktan sonra bu paylaşımın sosyal medyada paylaşıldığını gördüğünü, söz konusu paylaşımın mizah amaçlı olduğunu söylese de mahkeme, üzerine atılı suçu işlediğinin anlaşıldığını belirterek, sanık hakkında 3 ay 22 gün hapis ceza verdi.

Kararın gerekçesinde, Kadir Gecesi'nin İslam dini ve İslam dinine inananlar için dini bir değer olduğunu, sanığın İslam inancına mensup kişilerce kutsal kabul edilen Kadir Gecesi'nde yaptığı paylaşımının İslam dinince kutsal sayılan değerleri aşağılama niteliğinde olduğu belirtilirken, sanığın eyleminin toplumun birlikte yaşama duygusuna zarar verme niteliğinde olduğunu ve toplumsal barışı bozmaya elverişli olduğu kaydedildi.