Pegasus CEO’su açıklamaları neticesinde firmanın 2023 yılında filo büyüklüğünün artacağını ve toplam kapasitenin %20 oranında artırılacağını söyledi.

Pegasus Hava Yolları, global hava yolu endüstrisinde başarılarıyla öne çıkıyor. Şirket, operasyonel kârlılık göstergesi olan FAVÖK marjında global anlamda en yüksek performansı sergileyerek 2022 yılını tamamladı. Ayrıca birim maliyet açısından da global hava yolu şirketleri arasında en iyi performansı gösteren Pegasus Hava Yolları, pandemi sonrası zorlu pazar şartlarında bile başarılı bir performans sergilemeyi başardı.

Şirketin genel müdürü Güliz Öztürk, yakın, orta ve uzun vadede şirketin yenilikçi, akılcı, ilkeli ve sorumlu yaklaşımıyla sektördeki öncü konumunu korumayı ve ilerletmeyi hedeflediklerini açıkladı. Pegasus Hava Yolları, öncü dijital dönüşüm çalışmaları, filo dönüşümü, genişleyen uçuş ağı, teknoloji ve insana yaptığı yatırımlar, sürdürülebilir havacılığa olan desteği, kapsayıcılık ve çeşitlilik konusundaki öncülüğü ile sürdürülebilir başarısını korumayı amaçlıyor.

Sürdürülebilirlik Havacılık Konusunda Çalışmalarımız Sürüyor

Öztürk, sürdürülebilir havacılık konusunda da şu bilgileri paylaştı: “SAF kullanımı başta olmak üzere sürdürülebilir havacılık konusundaki çalışmalarımızı artırarak sürdürülebilir havacılık lideri olma hedefimiz doğrultusunda yol almaya devam ediyoruz.

SAF (Sustainable Aviation Fuel- Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı) kullanımını artırarak uçuş kaynaklı karbon emisyonlarını azaltmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda 2022 yılında düzenli olarak kullanılmaya başladığımız SAF kullanım oranımız, yüzde 2 seviyelerine ulaştı. 2023 yılında da SAF kullanım oranımızı artırarak bu hedefimize doğru ilerleyeceğiz.

Ayrıca, sürdürülebilirlik konusunda tüm paydaşlarımızla iş birliği yapıyoruz. Bu doğrultuda IATA, UNDP ve Carbon Clean Solutions gibi uluslararası kuruluşlarla iş birliği yaparak sürdürülebilir havacılık için atılması gereken adımları belirliyoruz.

Son olarak, Öztürk Pegasus Hava Yolları olarak hedeflerini şu şekilde özetledi: “2023 yılında yeni nesil uçaklarımızı filomuza ekleyerek toplam kapasitemizi yüzde 20 artırmayı hedefliyoruz. Ayrıca, yeni destinasyonlar ekleyerek uçuş ağımızı genişletmeye devam edeceğiz. Sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarımızı artırarak sürdürülebilir havacılık lideri olma hedefimiz doğrultusunda yol almaya devam edeceğiz. Tüm bunları yaparken de misafirlerimize güvenli, konforlu ve kaliteli bir seyahat deneyimi sunmayı sürdüreceğiz.”

Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir Türkiye'nin yüz ölçümü yaklaşık 780 bin kilometrekareyken en büyük il Konya'nın yüz ölçümü yaklaşık kaç kilometrekaredir

Önemli Yatırım: Airbus Neo Uçakları

Pegasus Hava Yolları, sürdürülebilirlik alanındaki verimliliği sağlamak için Airbus neo uçaklara yaptığı yatırımları önemli bir adım olarak nitelendiriyor. Şirketin CEO'su Güliz Öztürk, Pegasus'un Türkiye'nin en genç filosuna sahip olduğunu ve tüm dünyadaki düşük maliyetli taşıyıcılar arasında en genç filolardan birine sahip olduğunu belirtti. Bu verimliliğin yakıt tüketimi ve emisyon azaltımına ciddi katkı sağladığını ifade eden Öztürk, geçtiğimiz yıl 17 adet yeni A321neo uçak teslim aldıklarını ve 2023 yılında 15 adet daha almayı hedeflediklerini söyledi.

Öztürk, şirketin sürdürülebilirlik alanındaki diğer çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Şirketin yürüttüğü birçok operasyonel verimlilik çalışmasına öncelik verdiklerini vurgulayan Öztürk, Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) kullanımına da büyük önem verdiklerini ifade etti. Pegasus, Mart 2022'de Petrol Ofisi ile iş birliği yaparak yurt içi uçuşlarında SAF kullanımını başlatmıştı ve Şubat 2023'te de bu iş birliğini sürdürme kararı aldı.

Pegasus'un sürdürülebilirlik konusundaki çalışmaları, şirketin BIST Kurumsal Yönetim Endeksi'nde %97,1 ile en yüksek derecelendirme notlarından birine sahip olmasına da katkı sağlıyor. Öztürk, şirketin öncü dijital dönüşüm çalışmaları, yeni nesil uçaklarla filo dönüşümü, genişletilen uçuş ağı, teknoloji ve insana yapılan yatırımlar, sürdürülebilir havacılığa verdiği destekler ve kapsayıcılık ve çeşitlilik konusundaki öncülüğü sayesinde lider konumda kalmayı ve tüm metriklerde daha da iyi ve kuvvetli performans sergilemeyi hedeflediğini belirtti